Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Mos i humb

Guterres: Do ta vazhdojmë mbështetjen për Libanin në çdo mënyrë të mundur

Në fjalën e tij në një briging, Guterres theksoi se shpërthimi në Bejrut ndodhi në një kohë kur Libani tashmë po përjetonte...

Nis puna për tunelin/ Kardhiq – Delvinë, ishte bllokuar prej padive

Sot nis puna për tunelin e rrugës Kardhiq – Delvinë. Kryeministri Edi Rama shkruan në rrjetet sociale se ky...

Dha shpresë se Rusia kishte aprovuar vaksinën kundër Covid-19, ekspertët përplasen me Vladimir Putin: Nuk është testuar në mënyrën e duhur

RUSI– Presidenti rus Vladimir  Putin një ditë më parë njoftoi se është aprovuar vaksina ruse kundër Covid-19 dhe se sipas tij është...

Greqia jep lajmin e mirë për punëtorët sezonalë: Leja e qëndrimit shtyhet me 90 ditë. Përfitojnë edhe shqiptarët

Ministria e Zhvillimit Bujqësor në Greqi publikon qarkoren me shtyrjen e lejeve të qëndrimit për punë sezonale në Greqi. Nga ky vendim...

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.

Sipas mediave të huaja, totali i rikuperimeve nga COVID-19 në Turqi arriti në 194.515 me 1.298 rikuperime të reja në 24 orët e fundit, ndërsa numri i të vdekurve arriti në 5.393.

Koca vuri në dukje se numri i përgjithshëm i pacientëve në kujdesin intensiv ishte 1,209, pasi ai u bëri thirrje të gjithëve që t’i kushtojnë vëmendje më të madhe marrjes së masave paraprake.

Profesionistët e kujdesit shëndetësor kryen mbi 45.232 teste për sëmundjen që nga e shtuna, duke ngritur numrin e përgjithshëm në mbi 3.9 milionë.

Qytetet me numrin më të madh të pacientëve me intubacion janë Stambolli, Şanlıurfa, Ankara, Gaziantep dhe Konya. Le të ndjekim rregullat për të marrë rezultatet që presim”, tha Koca në Twitter.

Që nga fillimi i “procesit të normalizimit” në qershor, Turqia ka parë më pak rënie në numrin e rasteve të reja, me shifra ditore kryesisht në 1.000.

Edhe pse nuk ka pasur ndonjë rritje të madhe në numrin e rasteve të reja dhe as vdekje, me mijëra njerëz që shërohen çdo ditë, vendi kohët e fundit përshpejtoi përpjekjet për ta sjellë situatën nën kontroll.

Pandemia e coronavirusit ka marrë mbi 560,000 jetë në 188 vende dhe rajone që nga fillimi në Kinë dhjetorin e kaluar.

Më shumë se 13 milionë raste me COVID-19 janë raportuar në të gjithë botën deri më tani, me rikuperime të cilat kalojnë mbi 7 milionë, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins.

SHBA, Brazili, Rusia dhe India aktualisht janë vendet më të goditura në botë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Greqi- Turqi! Marina greke qëllon drejt jahtit turk, plagosen tre persona

Situata mes Greqisë dhe Turqisë duket se po tensionohet çdo ditë e më shumë! Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e...

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Presidenti jemenas vizitë në SHBA për kontrolle mjekësore

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi, sot do të largohet nga Rijadi për në SHBA për të bërë kontrolle mjekësore në Cleveland,...