Turqia shpalos forcën! Stërvitje në Qipron e Veriut

Mos i humb

Iran, shkon në mbi 25.000 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Iran 175 persona e kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19).

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Pretendohet se Kina ka ngritur mbi 380 “kampe riedukimi” dhe “qendra paraburgimi” në Xinjiang

Pretendohet se Kina që nga viti 2017 e deri më tani ka ngritur mbi 380 kampe riedukimi dhe qendra paraburgimi në Rajonin...

Vazhdojnë luftimet Azerbajxhan-Armeni, vriten 23 persona

Një nga konfliktet më të vjetra në botë, që është një mosmarrëveshje territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, ka rishpërthyer me përplasjet më...

Forcat e armatosura turke nisën stërvitjen e përvitshme në Qipron veriore, një entitet ky i njohur vetëm nga Ankaraja, ndërkohë që tensionet me Greqinë, në Mesdheun lindor janë në kulm.

Vrapi i Turqisë për të gjetur rezerva gazi dhe nafte në ujërat që pretendohen nga Greqia, ka acaruar shumë marrëdhëniet mes dy vendeve anëtare të NATO-s. Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan i hodhi akoma më shumë benzinë zjarrit, duke paralajmëruar Greqinë se nëse nuk do të kuptonte gjuhën e politikës dhe diplomacisë, do të përballej me eksperienca të hidhura.

Stërvitja në Qipron turke, është quajtur Stuhi në Mesdhe. Zëvendëspresidenti i Qipros së veriut, Fuat Oktay, shkruante në Twitter, se prioritetet e sigurisë së vendit dhe të forcave të republikës turke të Qipros së veriut, janë thelbësore.

Ministria turke e Mbrojtjes po ashtu shkroi në Twitter se stërvitja, që do të zgjasë deri të enjten, ka nisur dhe po vijon me sukses. Qipro është e ndarë mes Qipros greke në jug, anëtare e BE, dhe Qipros turke, në veri. Turqia ka vendosur dhjetëra e mijëra trupa në veri të ishullit që nga pushtimi i saj në 1974, që pasoi një grusht shteti të arkitektuar nga sundimtarët ushtarake në Athinë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Makarona me Brokoli dhe Gjizë – Të Mrekullueshme për Darkë

Kjo është një recetë fantastike, e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Kërkon vetëm pak minuta për t’u...

Presidenti serb, Vuçiç: Marrëveshjet me Kosovën duhet të zbatohen

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç deklaroi se e gjitha marrëveshjet me Kosovën, të nënshkruara në Bruksel, duhet të zbatohen. Sipas tij, ato...

Kosovë : Janë regjistruar 54 raste të reja me covid-19 në 24 orët e fundit .

72 TË SHËRUAR DHE 54 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Biden dhe Trump do të përballen në debatin e parë presidencial

Presidenti amerikan, Donald Trump, dhe i nominuari demokrat Joe Biden do të ballafaqohen në debatin e parë të martën në mbrëmje, e...

Policia rrugore/ Aksion ‘blic’ për shoferët e dehur që drejtojnë makinën

Nisur nga gjendja rënduar e shkeljeve rrugore dhe përfshirja në ngjarje rrugore e disa mjeteve, Policia Rrugore organizoi kontrolle të befasishme për...