Turshitë pa konservanse: Domate të thara në vaj ulliri

Mos i humb

Një ushtar azerbajxhanas martirizohet nga sulmi me mortajë nga Armenia

Një ushtar azerbajxhanas u martirizua në një sulm me mortajë nga forcat armene të cilët shënjestruan një fshat kufitar të provincës Qazakh,...

Një kinez i dyshuar me koronavirus në Kosovë, do të testohen dhe dy persona të ardhur nga Italia

Një qytetar me origjinë nga Kina është shtrirë mbrëmë në Klinikën Infektive në QKUK, i cili po dyshohet se është prekur nga...

Ministria turke e Mbrojtjes: Në Idlib martirizohen 2 ushtarë, plagosen 5 të tjerë

Ministria turke e Mbrojtjes ka njoftuar se si pasojë e sulmit ajror ndaj elementëve që ndodhen në rajonin e Idlibit në Siri për...

Trump për vizitë në Indi: SHBA bashkëpunon me Pakistanin kundër terrorizmit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, deklaroi se administrata e tij në mënyrë "shumë pozitive" bashkëpunon me autoritetet...

 

Përbërësit:

– domate,
– hudhër,
– borzilok,
– rozmarinë,
– vaj ulliri,
– kripë,
– piper,
– fletë dafine,
– trumzë, sipas dëshirës

Përgatitja:

Zgjidhni domatet përafërsisht të madhësisë së njëjtë në mënyrë që t’i thani në tërësi. Furrën ngroheni në 100 gradë celsius. Domatet lani dhe thani, fshini me leckë. Në fund të enës për pjekje vendosni letër për pjekje. Domatet prisni katër copash dhe rendisni në enë.

Thelpinjtë e paqëruar të hudhrës vendosni midis copave të domateve. Qitni kripë, piper dhe spërkatni me vaj ulliri.

Futni në furrë për tharje rreth 3 – 4 orë. Pastaj fikeni furrën dhe lërini domatet që të ftohen.

Në kavanoza të sterilizuar rendisni rozmarinën, domatet e ftohura dhe thelpinjtë e qëruar të hudhrës.

Shtoni një fletë dafine, fletë borziloku të freskët, trumzë të freskët dhe në fund qitni vaj ulliri derisa t’i mbulojë domatet.

Mbyllni dhe ruani në frigorifer. /Telegrafi/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Një kinez i dyshuar me koronavirus në Kosovë, do të testohen dhe dy persona të ardhur nga Italia

Një qytetar me origjinë nga Kina është shtrirë mbrëmë në Klinikën Infektive në QKUK, i cili po dyshohet se është prekur nga...

Jemi futur në tre Muajt E Bekuar, Ndërsa Më 27 Shkurt Është Nata E Regaibit

Sipas kalenderit tonë, të përgatitur nga Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, hyrja e tre muajve të dalluar fillon nesër, gjegjësisht...

Koronavirusi/ Shtohen masat në pikën doganore të Kapshticës

Në një kohë kur koronavirusi duket se po përfshin me shpejtësi mbarë globin, një shtim masash vihet re në Kapshticë.

Greva e urisë në Ballsh, një prej naftëtarëve dërgohet në spital

Sot, në ditën e dhjetë të grevës së urisë së naftëtarëve të Ballshit, këta të fundit rezufojnë shërbimin mjekësor.

Zjarr në një vilë 4-katëshe në Berat

Një zjarr ka rënë në një ndërtesë 4-katëshe në Berat. Banesa e shtetasit Nuri Hibro, që ndodhet prapa bashkisë së qytetit,në lagjen...