Ballina Teknologji Twiter mbush 12 vjet

Twiter mbush 12 vjet

66
0

 

 

Twitter më 14 korrik të vitit 2006, hyni në përdorim, kurse, sot është një nga platformat e mediave sociale më të mëdha në botë.

Twitter ishte krijuar në mars të vitit 2006 nga Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone dhe Noah Glass dhe hyri në përdorim në korrik.

Shërbimi shpejt fitoi popullaritet në mbarë botën, me 500 milionë përdorues të regjistruar në vitin 2012, të cilët postuan 340 milionë mesazhe në ditë.

Ideja për emrin Twitter e ka zanafillën nga logoja e një faqeje interneti me emrin Larry Bird. ish-basketbollist i njohur amerikan i skuadrës Celtics të Bostonit. /Telegrafi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here