Uashington, Senati amerikan pranon projektligjin armen

Mos i humb

Vepra penale me qëllime terroriste, OFL iu çon formularët tre personave nën hetim dhe të dënuar: Deklaroni burimet e pasurisë

OFL ka zbritur në Fier, Mallakastër e Gjirokastër. Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj...

Balla: ‘Oligarkët’ kanë paguar 3 herë më shumë taksa këto 5 vite, se sa në të gjithë qeverisjen e PD

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, shkruan në ‘Facebook’ se në 5 vitet e qeverisjes së PS ‘oligarkët’ kanë...

“Rikthimi te multilateralizmi”, Ban Ki-moon: Kriza e COVID-19, rikujtim i errët i lidhjeve tona të zakonshme njerëzore dhe dobësive

Kriza e COVID-19 është rikujtim i errët i lidhjeve tona të zakonshme njerëzore dhe dobësive. Nëse dështojmë që të reagojmë si duhet...

Shembja e Teatrit, Rama sulmon opozitën: Vajtojnë ende për atë ngrehinë, deri dje…

Kryeministri Edi Rama është rikthyer sërish tek çështja e shembjes së Teatrit Kombëtar, që shkaktoi edhe kundërshti të ashpra e përplasje mes...

Senati i SHBA-së ka pranuar një projektligj i cili i quan “gjenocid” ngjarjet armene të vitit 1915.

Projektligji i votuar sot ishte paraqitur nga senatorit Demokrat Bob Menendez dhe senatori Republikan Ted Cruz.

Në seancën plenare të Senatit të mbajtur për projektrezolutën, asnjë nga senatorët nuk e kundërshtoi votimin.

Projektligji, i cili paraqet një rregullim që pasqyron opinionin e Senatit lidhur me këtë çështje, nuk përmban obligim ligjor.

Më herët, votimi i projektligjit ishte bllokuar nga senatorët Lindsey Graham dhe David Perdue.

Më 29 tetor, Dhoma e Përfaqësuesve me 405 vota për dhe 11 kundër votoi në favor të një projektrezolute që i njihte si “gjenocid” ngjarjet e vitit 1915.

Qëndrimi i Turqisë është se vdekja e armenëve në Anadollin lindor në vitin 1915 ndodhi kur disa morën anën me rusët pushtues dhe u rebeluan kundër forcave osmane. Një zhvendosje e mëvonshme e armenëve rezultoi në viktima të shumta.

Ankaraja nuk e pranon gjenocidin e pretenduar, por pranon se pati viktima nga të dyja palët gjatë ngjarjeve të Luftës së Parë Botëorore.

Turqia kundërshton paraqitjen e incidenteve si “gjenocid”, por ngjarjet e vitit 1915 i përshkruan si një tragjedi për të dyja palët.

Ankaraja në mënyrë të përsëritur ka propozuar krijimin e një komisioni të përbashkët të historianëve nga Turqia dhe Armenia, si dhe të ekspertëve ndërkombëtarë për të trajtuar këtë çështje./AA

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...