Udhëzues i vogël për erëza: Çfarë shkon më mirë me mish pule, çfarë me mish peshku

Mos i humb

​Ekonomia e Kosovës tkurret rreth 6 %, vonesa për rimëkëmbje kolapson vendin

Ekonomia e Kosovës tkurret 5.9 përqind dhe çdo ditë vonesë e realizimit të planit të rimëkëmbjes do të ndikojë në thellim të...

Kosova në listën e rrezikut, 10 ditë karantinë pas kthimit

Udhëtimi jashtë vendit është bërë më stresues në kohën e krizës së koronavirusit. Përveç masave mbrojtëse dhe kushteve të...

Izrael, arrin afër 1.000 numri i rasteve ditore me COVID-19

Në një deklaratë me shkrim nga ministria e shëndetësisë thuhet se me vdekjen e dy personave të diagnostikuar me COVID-19 arrin në...

Rama: Do të hapim garën për Kampusin e ri Universitar, Akademinë e Sigurisë dhe të Arteve

Kryeminitri i Shqipërisë, Edi Rama ka zbuluar se qeveria po punon me Bashkinë e Tiranës për të hapur garën për Kampusin e...

 

 

Me siguri në kuzhinën tuaj keni disa erëza të cilat gjithmonë i përdorni në gjellë, mirëpo a e dini që me kombinimin e disa erëzave mund të arrini vërtet shije unike?

Nëse ndonjëherë keni pyetur a është më mirë të përdorni erëza të thata apo të freskëta, duhet ta dini që erëzat e freskëta do t’i japin shije më të plotë dhe më të mirë sesa të thatat. Mirëpo, edhe të thatat mund të bëjnë dallim të madh, prandaj rekomandohet që më mirë është t’i përdorni të thatat se sa të mos përdorni asnjë erëz.

Gjithashtu, ekzistojnë erëza të cilat shumë më mirë shkojnë bashkë me ushqimin e caktuar se të tjerat, transmeton Telegrafi.

Shikoni këtë udhëzues të vogël nëpërmjet të cilët mund të mësoni se cilat ushqime të zakonshme shkojnë më mirë dhe cilat më së shpeshti janë të përdorura:

MISHI I PULËS

Bimët e thata dhe erëzat: trumza, rozmarina, koriandra, rigoni, sherbela, speca djegës pluhur.
Bimë të freskëta:trumza, rozmarina, majdanozi, rigoni, sherbela.
Të tjerat: limoni, hudhra, salca e sojës, vera e bardhë, xhenxhefili.

MISHI I PESHKUT

Bimët e thata dhe erëzat: koriandër, speca djegës.
Bimë të freskëta: estragoni, stërpia, rigoni, aliumi, moraça, majdanozi.
Të tjerat: limoni, mustarda, xhenxhefili, salca e sojës.

MISHI I VIÇIT

Bimët e thata dhe erëzat: rozmarina, trumza.
Bimë të freskëta: rozmarina, trumza.
Të tjerat: vera e kuqe, hudhra.

MISHI I QENGJIT

Bimët e thata dhe erëzat:kanella, harisa.
Bimë të freskëta: rozmarina, trumza, majdanozi, menta.
Të tjerat: hudhra.

 

PERIMET E PJEKURA APO TË ZIERA

Bimët e thata dhe erëzat:: trumza, rigoni, rozmarina, sherbela, speca djegës.
Bimë të freskëta: trumza, rozmarina, rigoni, sherbela, moraça.
Të tjerat: limon, vaji i ullirit, gjalpi.

PATATET:

Bimët e thata dhe erëzat: rozmarina, trumza.
Bimë të freskëta: rozmarina, majdanozi, trumza.
Të tjerat: vaji i ullirit, gjalpi.

/Telegrafi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...