UNIKE/ Historia e Gëzimit nga Drenica, djali i cili kërkoi ta shihte statujën e tij në Suedi!

Mos i humb

Autoritetet Kineze kanë kryer testin e koronavirusit mbi gjysmës së popullatës së qytetit

Autoritet kineze në Wuhan, ku për herë të parë u shfaq koronavirusi i ri (COVID-19), kanë kryer testin për më shumë se...

Zvicër : Aeroporti i Cyrihut, nga fillimi i qershorit rihapet

Fillimi i qershorit do të jetë pika kthesë drejt kalimit në normalitet të trafikut ajror në Zvicër, prandaj edhe në aeroportin më...

Dreshaj: Jemi në bishtin e pandemisë, nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive

Nëntë pacientë me COVID 19 janë duke u trajtuar sot në Klinikën Infektive, derisa katër prej tyre...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë.  Bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime...

Historia e këtij djaloshi nis më shumë se 20 vite më parë në një fshat të Drenicës, për të vazhduar më pas në Skandinavi, ku jetoi për disa vite.

Ai quhet Gëzim Dervishi, dhe statuja e tij ka vite që gjendet në qytetin suedez Vasteras. Por tentimi i tij për ta parë dhe takuar statujën që mban emrin dhe fytyrën e tij prej 7-vjecari ka zgjatur me vite që nga dëbimi nga Suedia e deri pak kohë më parë.

Por si ka nisur i gjithë rrëfimi i këtij djaloshi?

“Kjo ngjarje ka ndodhur në vitin 98’ kur unë isha si refugjat i luftës. Depërtimi im nga Kosova në Norvegji ka ndodhur nga kampi i refugjatëve në Stankovec, Maqedoni. Kam jetuar në Norvegji për katër vite. Pas disa përpjekjesh, nuk ia arritëm qëllimin për të marrë lejeqëndrimin, dhe kështu u përpoqëm të jetonim në Suedi ku kaluam ilegalisht. Aty edhe ndodhi takimi im me një regjisor të njohur suedez. Unë vizitoja studion e tij çdo ditë. Aty i tregoja regjisorit për masakrën që e kam parë me sytë e mi. Kjo na afroi më shumë, dhe regjisori bëri një dokumentar, e më pas edhe një statujë.”

Regjisori dhe djaloshi refugjat u bënë shumë të afërt, dhe pothuajse të pandarë.

Gëzimi tregon se ishte dëshpëruese për të që të kthehej në Kosovë, pasi ngjarjet që i kishte parë i kishte përjetuar shumë rëndë.

Statuja e tij është përuruar në vitin 2002, por ai nuk ishte aty pasi famija e tij nuk kishte vizë. Pas shumë vitesh, ai e pa statujën e tij prej refugjati. Ndjenjat e tij të papërshkrueshme lidhen me kujtimet e tij të dyanshme nga Kosova dhe Suedia.

Por ai nuk i ndali përpjekjet për ta vizituar vendin që i ofroi mbrojtje. Gëzimi është bërë baba, dhe djali i tij reagon mjaft mirë kur e sheh dokumentarin dhe statujën e tij në Suedi.

Si shumë kosovarë të tjerë, Gëzimi ka për qëllim të largohet nga Kosova në drejtim të shtetit suedez. E sigurisht që ky nuk përbën lajm të ri. Të njëjtën ëndërr e ka edhe djali i tij, i cili Suedinë e sheh si një ëndërr që babai i tij nuk mundi ta kap mjaftueshëm. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicër: Prej sot lejohen tubimet me deri 30 persona

Në fundjavën e Rrëshajëve, pra, duke filluar nga sot, rregulli që ndalonte grumbullimin e më shumë se 5 personave, do t`i takojë...

Hajdari: Të punojmë pa pushim, të mos e mbyllim mbledhjen derisa të arrihet kompromisi

“Duke qenë se na ndajnë vetëm 24 orë nga mbarimi i afatit që kemi vendosur për të përfunduar reformën zgjedhore dhe ende...

VV nis peticion për zgjedhje të reja, paralajmëron veprime në seancën e votimit të qeverisë

Vetëvendosje ka mbajtur sot një konferencë për media, ku kanë bërë të ditur hapat e ardhshëm që do të ndërmarrin pas verdiktit...

Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit të Opozitës së Bashkuar, i cili garanton votën e lirë, eviton mbushjen e kutive të votimit si...

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit u regjistruan pesë raste të vdekjes nga virusi, me çka numri i...