Unioni Afrikan krijoi një konsorcium për provat e vaksinës kundër COVID-19

Mos i humb

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...

Të shtëna me armë zjarri pranë Shtëpisë së Bardhë, shërbimi sekret ndërpret konferencën e Presidentit Trump dhe e nxjerr jashtë

Presidenti i SHBA, Donald Trump u nxor nga konferenca për shtyp nga sigurimi për shkak se pranë godinës së Shtëpisë së Bardhë...

Ekip ushtarak-mjekësor nga Italia do të dërgohet në Kosovë në luftën kundër COVID-19

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, ka biseduar përmes telefonit me ministrin e Jashtëm italian, Luigi...

Dyshohet se vinin nga Shqipëria, sekuestrohen 10 mijë maska në Itali

Dhjetë mijë maska janë sekuestruara në portin e Ankonës, Itali nga Guardia di Finanza, maska që dyshohet të jenë prodhuar në Shqipëri.

Unioni Afrikan njoftoi se ka krijuar një konsorcium për provat e vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19).

Në njoftim thuhet se konsorciumi i ri do t’i bashkojë zhvilluesit e vaksinave në botë, donatorët dhe institucionet afrikane që kryejnë eksperimente.

Qendra e Afrikës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC e Afrikës) do të menaxhojë strukturën e re, ndërsa do të hulumtojë paraprakisht rezultatet e provave për të vendosur nëse të do të lëshohet në qarkullim në kontinent.

Kryetari i Komisionit të Unionit Afrikan, Musa Faki Muhammed, theksoi rëndësinë kritike që për zhvillimin e vaksinës për COVID-19 të punojnë bashkë akademikët, hulumtuesit dhe sektorin privat.

Ndërkohë, në Afrikën e Jugut dhe Egjipt vazhdojnë punimet për vaksinë.

Numri i fundit i të infektuarve me virus në Afrikë është rreth 545.000.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...

Mallrat serbe vërshojnë Kosovën

Pak kohë pasi u hoqën taksa e më pas edhe reciprociteti, tregu në Kosovë është vërshuar nga mallrat e Serbisë.

Hoti u kërkon institucioneve të sigurisë koordinim me KFOR-in

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka mbajtur një takim me drejtues të institucioneve të sigurisë, nga ku ka kërkuar koordinim me mekanizmat...