Uragani Lorenzo/ Një i vdekur ndërsa stuhia po vjen drejt Evropës

Mos i humb

Kush janë më të rrezikuarit e Covid-19? OBSH jep udhëzime: Ja ç’duhet të bëni

Teksa bota po përballet me pandeminë Covid-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpërndarë udhëzime se si duhet të veprojnë personat që i...

Mbi 1 mijë persona kanë kërkuar të kthehen nga Evropa gjatë marsit, në konvikte janë edhe 100 vende

Vetëm gjatë këtij muaji, mbi 1 mijë kosovarë që gjenden jashtë vendit kanë bërë kërkesë që të kthehen në Kosovë. Më së...

Izraeli konfirmon dy vdekje të reja nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Izraelit ka konfirmuar dy raste të reja të vdekjes nga koronavirusi i ri, duke e çuar numrin e...

SHBA kërkon personel mjekësor nga jashtë në luftën kundër COVID-19

Departamenti Amerikan i Shtetit ka njoftuar të enjten në mbrëmje se po kërkon të punësojë staf mjekësor ndërkombëtar për të trajtuar numrin...

Një uragan vdekjeprurës që po vjen drejt Evropës pritet të kalojë afër Azores të Mërkurën, duke sjellë rryma uji kërcënuese dhe erërat deri në 100 mph, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganëve në SH.B.A.

Valët deri në 25 metra gjithashtu mund të shiheshin rreth pjesëve të arkipelagut portugez gjatë kësaj kohe, tha shërbimi meteorologjik i Portugalisë, ndërsa shkollat gjithashtu janë vendosur të mbyllen.

Uragani mendohet se më pas mund të dobësohet në një stuhi ekstratropike ndërsa lëviz në veri në trajektoren e saj drejt Irlandës dhe Anglisë më vonë këtë javë.

Uragani Lorenzo theu rekorde gjatë fundjavës pasi u ngrit në një stuhi të Kategorisë 5, për të cilën Qendra Kombëtare e Uraganit në SHBA thotë se është më e forta për veriun dhe lindjen në Oqeanin Atlantik.

Që nga ajo kohë ka rënë në një Kategori 2, por ka akoma ndikim vdekjeprurës.

Një operacion kërkimi dhe shpëtimi është duke filluar që nga fundi i javës së kaluar për ekuipazhin e zhdukur të një varke që u përmbys në Atlantik ra në vorbullën e stuhisë.

Një anëtar i ekuipazhit është konfirmuar i vdekur pasi trupi i tij u mor nga oqeani, thanë pronarët e anijes në një deklaratë të hënën.

Tre janë raportuar të jenë shpëtuar ndërsa dhjetë janë ende të humbur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë, rritet në 112 numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se katër persona të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...