Ushqimet që ju ndihmojnë të qëndroni ngrohtë në dimër

Mos i humb

Thaçi dekreton Ligjin për Buxhetin, ku përfshihen 170 eurot për qytetarët

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi njofton se ka dekretuar Ligjin për Buxhetin që i është derguar gjatë ditës së djeshme.

Liderja opozitare në Bjellorusi largohet nga vendi

Liderja e opozitës në Bjellorusi, Svetlana Tikhanouskaya, ka udhëtuar në Lituani dhe është e sigurt, tha ministri i Jashtëm i Lituanisë, Linas...

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Mallrat serbe vërshojnë Kosovën

Pak kohë pasi u hoqën taksa e më pas edhe reciprociteti, tregu në Kosovë është vërshuar nga mallrat e Serbisë.

Me rënien e temperaturave të gjithë dëshirojnë të gjejnë mënyrën e duhur për të qëndruar ngrohtë. Po a ndikojnë ushqimet që konsumojmë në temperaturën e trupit? Përgjigja është po, pasi disa ushqime të caktuara mund t’ju ndihmojnë të qëndroni ngrohtë në stinën e ftohtë të dimrit. Dhe nuk po flasim për supën apo për një filxhan çaj të ngrohtë.

Ushqimet e renditura më poshtë mund t’ju habisin por ato mbështeten në baza shkencore.

Kafja e ftohtë

Po e lexuat shumë mirë! Kafja e ftohtë me pak qumësht mund t’ju mbajë më ngrohtë se një filxhan me kafe të nxehtë, pasi nuk është temperatura e lëngut ajo që ju ndihmon të ndieni të ngrohtë por kafeina e cila stimulon metabolizmin të punojë më shpejt dhe në këtë mënyrë krijohet nxehtësi. Dhe nëse qumështi në kafe ka temperaturë të ulët kur ju e pini, trupi e ka më të vështirë për ta tretur atë dhe nga puna e madhe që i duhet të kryejë krijohet më shumë nxehtësi.

Mishi
Nëse ju duket sikur keni gjithmonë duar apo këmbë të ftohta, këtë mund ta keni për shkak të mungesës së hekurit (anemisë). Disa të prekur nga kjo sëmundje marrin mjaftueshëm hekur por e kanë të vështirë ta përthithin atë, ndërsa të tjerët thjesht nuk marrin hekur mjaftueshëm. Nëse kontaktoni me doktorin tuaj dhe zbuloni se bëni pjesë në grupin e dytë, mjafton të shtoni në dietën tuaj ushqime të pasura me hekur për të pasur duar e këmbë të ngrohta dhe për të qëndruar ngrohtë në përgjithësi. Dhe ku ka burim më të mirë hekuri sesa mishi ? Trupi jonë e thith më lehtë hekurin nga mishi sesa nga çdo burim tjetër ushqimorë.
Drithërat
Ngaqë janë të pasura me fibra, drithërat kërkojnë më shumë energji për tu tretur. Ky proçes jo vetëm që ju bën të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë, por ngaqë trupi juaj po punon fuqishëm për t’i tretur ato, krijon gjithashtu nxehtësi.
Farat e qimnonit
Ndryshe nga ushqimet e tjera pikante që lëshojnë një nxehtësi të menjëhershme dhe provokojnë djersitjen e trupit e në këtë mënyrë uljen e temperaturës së tij, farat e qimnonit lëshojnë një nxehtësi graduale që do të ngrejë temperaturën e trupit tuaj por pa ju bërë të djersiteni.
Xhinxheri
Një studim i vitit 2012 zbuloi se disa erëza ndihmojnë në mbajtjen konstante të temperaturës së trupit. Xhinxheri është një nga këto erëza plus që tretja e tij është pak më e vështirë se e erezave të tjera dhe në këtë mënyrë do t’ju japë dhe pak më shumë nxehtësi shtesë./Koha islame/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...