Ushqimet që na bëjnë të ndjehemi të uritur

Mos i humb

Varhelyi për negociatat: Prioritet sundimi i ligjit

Komisioneri për zgjerimin e BE, Olivér Várhelyi foli në një intervistë ekskluzive për DW mbi përmbajtjen e draftit-kornizës së negociatave të anëtarësimit...

Dueli presidencial i Polonisë, Brukseli ndjek me vëmendje procesin zgjedhor

Fati i zgjedhjeve presidenciale të Polonisë mbetet i paqartë pasi sondazhet para rundit final të së dielës nuk nxjerrin ndonjë fitues të...

​Mbyllet Qendra për Pajisje me Dokumente në Mitrovicë, disa zyrtarë me COVID-19

Ministria e Punëve të Brendshme, respektivisht Agjencia e Regjistrimit Civil, njofton qytetarët e Republikës së Kosovës se në Qendrën për Pajisje me...

Miratohet në parim nisma e opozitës parlamentare për ndryshimet kushtetuese

Miratohet në praim nisma e 28 deputetëve të opozitës parlamentare për ndryshimet kushtetuese në ndryshimin e sistemit dhe eleminim të koalicioneve parazgjedhore.

Shpesh na ndodh që kemi përfunduar ushqimin, megjithatë pas disa minutash kemi nevojë që të hamë diçka të vogël. Kjo nuk ka të bëj me sasinë që keni ngrënë apo në qoftë se keni ngrënë shpejtë apo ngadalë.

Që të mos ndjeni uri, pas vakteve duhet të bëni ndryshime në ushqimet që hani.

Buka e grurit

Buka e grurit ka një indeks të lartë të glicemisë që shkakton çrregullim të sheqerit në gjak, duke ju bërë të ndiheni më të uritur. Prandaj zëvendësoni bukën e grurit me bukë elbi, misri dhe thekre.

E verdha e vezës

Shpeshherë e shmangni të verdhën e vezës duke menduar se është armiku numër një i kolesterolit, dhe ndoshta bëni mirë, por ndryshe nga e bardha ajo arrin t’ju ngopë pasi është e mbushur me proteina dhe minerale të nevojshme.

Orizi i bardhë

Orizi i bardhë ka karbohidrate të thjeshta që kthehen shpejt në sheqer duke iu bërë të uritur përsëri. Prandaj në vend të orizit të bardhë përdorni atë kafe ose të zi./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shkon në mbi 13 milion numri i të infektuarve në botë nga Covid-19

Covid-19 ka ‘gjunjëzuar’ botën. Numri i rasteve të reja vazhdon të rritet ndjeshëm, ku sipas shifrave të publikuara nga universiteti John Hopkins...

Merkel: E paqartë nëse BE do të miratojë planin e fondit të rimëkëmbjes këtë javë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje...

Varhelyi takon kryenegociatorin e Shqipërisë: Diskutuam hapat e ardhshëm për vendimin e hapjes së negociatave, me rëndësi përparimi në reforma

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi ka takuar sot kryenegociatorin e Shqipërisë, Zef Mazi për të diskutuar për hapat e ardhshëm...

OFL në Shkodër, ju kërkon pasurinë 4 të dënuarve për trafik droge e krijim organizatash kriminale

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar katër personazhe të botës së krimit në Shkodër, të dënuar për trafikimm lëndësh narkotike dhe krijim...

Gjendet një person i pajetë në plazhin e Durrësit

DURRËS- Një 80-vjeçar është gjetur i vdekur në plazhin e Durrësit. Sipas policisë viktima është Xh.K banues në Durrës.