Ballina Shëndetësi Ushqimet që shkatërrojnë dhëmbët

Ushqimet që shkatërrojnë dhëmbët

49
0

 

 

Fajtoret kryesorë që ndikojnë në ngjyrën e dhëmbëve tanë.
Nuk ka asnjë person që nuk dëshiron një buzëqeshje verbuese, por disa ushqime “fshehurazi” ngjyrosin dhëmbët tanë.
Për të zvogëluar ndikimin e tyre të keq, ne duhet t’i njohim ato dhe t’i konsumojmë në mënyrë të moderuar, dhe menjëherë pas ushqimit të lahen dhëmbët.

Këta janë fajtorët kryesorë që ndikojnë në ngjyrën e dhëmbëve tanë:
Biskotat
Shumë biskota prodhohen nga karbohidratet e rafinuara, të cilat konvertohen në sheqer dhe kështu bëhen një burim ushqimi për bakteret, të cilat ngjyrosin dhëmbët.
Uthulla
Uthulla ndikon negativisht në bardhësinë e dhëmbëve. Për të reduktuar efektin e dëmshëm, përpiquni të zvogëloni sasinë në sallata.
Trangujt
Lajme të këqija për adhuruesit e shijes së thartë. Acidi i trangullit dëmton smaltin dhe ndikon në ndryshimin e ngjyrës së dhëmbëve.
Kafeja dhe çaji
Adhuruesit e kafes dhe çajit mund të përfundojnë me dhëmbë të verdhë, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë nëse ata janë të ekzagjeruar duke shijuar këto pije të preferuara.
Salcë domatesh
Domatja me acidin e saj, por edhe ngjyra intensive mund të shkaktojë errësim dhe erozion të dhëmbëve.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here