Ushqimet që shkatërrojnë dhëmbët

Mos i humb

Hamas në bisedime me Arabinë Saudite për lirimin e palestinezëve të burgosur

Grupi palestinez i rezistencës Hamas është përfshirë në bisedime me Arabinë Saudite për lirimin e palestinezëve të mbajtur nga Rijadi zyrtar me...

Për shkak të koronavirusit 50 shtetas turq kanë humbur jetën në 8 shtete

Zv/ministri i Jashtëm i Turqisë, Yavuz Selim Kıran, njoftoi se deri më sot kanë humbur jetën 50 shtetas turq në 8 shtete...

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të mund të njoftojnë simptomat te mjeku amë

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut, njoftoi se në rast se qytetarët kanë simptoma tipike të koronavirusit të ri (COVID-19), do...

Princi Charles rezultoi pozitiv për COVID-19

Mediat britanike bëjnë me dije se Princi Charles është prekur nga virusi i ri Covid-19 që po përhapet me shpejtësi në të...

 

 

Fajtoret kryesorë që ndikojnë në ngjyrën e dhëmbëve tanë.
Nuk ka asnjë person që nuk dëshiron një buzëqeshje verbuese, por disa ushqime “fshehurazi” ngjyrosin dhëmbët tanë.
Për të zvogëluar ndikimin e tyre të keq, ne duhet t’i njohim ato dhe t’i konsumojmë në mënyrë të moderuar, dhe menjëherë pas ushqimit të lahen dhëmbët.

Këta janë fajtorët kryesorë që ndikojnë në ngjyrën e dhëmbëve tanë:
Biskotat
Shumë biskota prodhohen nga karbohidratet e rafinuara, të cilat konvertohen në sheqer dhe kështu bëhen një burim ushqimi për bakteret, të cilat ngjyrosin dhëmbët.
Uthulla
Uthulla ndikon negativisht në bardhësinë e dhëmbëve. Për të reduktuar efektin e dëmshëm, përpiquni të zvogëloni sasinë në sallata.
Trangujt
Lajme të këqija për adhuruesit e shijes së thartë. Acidi i trangullit dëmton smaltin dhe ndikon në ndryshimin e ngjyrës së dhëmbëve.
Kafeja dhe çaji
Adhuruesit e kafes dhe çajit mund të përfundojnë me dhëmbë të verdhë, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë nëse ata janë të ekzagjeruar duke shijuar këto pije të preferuara.
Salcë domatesh
Domatja me acidin e saj, por edhe ngjyra intensive mund të shkaktojë errësim dhe erozion të dhëmbëve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...