Ushtria e Libisë dhe milicët e Haftarit konfliktohen përreth aeroportit të Tripolit

Mos i humb

Rusia paralajmëron për rritjen e rrezikut të luftës bërthamore

"Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për refuzimin dyvjeçar të amerikanëve për të riafirmuar parimin themelor, postulatin se nuk mund të ketë fitues...

Në botë janë 562 mijë viktima dhe 12,6 milion të infektuar

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 12 milion, përkatësisht 12,631,065 sipas Worldometers.

Kryevirologu amerikan: Të mos biem në vetëkënaqësi të rreme për rënien e numrit të vdekjeve

Ndërsa Shtetet e Bashkuara kapërcyen rekordin e zymtë të 3 milion rasteve me koronavirus, eksperti kryesor i vendit për sëmundjet infektive, Anthony Fauci,...

Vazhdon të rritet numri i viktimave dhe rasteve me COVID-19 në Brazil, Meksikë dhe Indi

Ministria e Shëndetësisë së Brazilit njoftoi se me 42.619 rastet e reja që janë regjistruar në 24 orët e fundit ka arritur...

Në pamje vërehet shkatërrimi i madh i zonës me vendbanime civile që ndodhet përreth aeroportit nën pushtimin e milicëve të Haftarit.

Ka tërhequr vëmendjen që njësitë e ushtrisë kanë vazhduar përgatitjet përpara sulmit dhe kanë transferuar në front mjetet me armë të rënda.

  • Sukseset e ushtrisë së Libisë kohët e fundit

Ushtria e Libisë kohët e fundit ka kryer një sërë operacionesh të suksesshme ushtarake kundër milicëve të Haftarit.

Njësitë e ushtrisë së fundmi më 25 maj pastruan nga milicët një zonë të gjerë përfshirë kampet ushtarake Yarmouk, Sawarikh dhe Hamza në jug të kryeqytetit.

Pasi milicët e Haftarit u tërhoqën nga disa pika në jug të kryeqytetit, u zbulua se ata kishin ngritur shumë kurthe me shpërthyes nëpër ndërtesa dhe nëpër rrugë në zonat e banuara.

Të dielën njësitë e ushtrisë kaluan në përparim drejt aeroportit të Tripolit duke pastruar nga milicët disa zona përreth aeroportit.

Milicët e Haftarit më 4 prill 2019 filluan sulmin për të marrë nën kontroll kryeqytetin Tripoli dhe e futën vendin në një spirale të dhunës. Gjatë kësaj periudhe u vendosën në objektiv shumë zona të banuara civile dhe shumë civilë humbën jetën. Milicët e Haftarit pushtuan aeroportin në kryeqytet më 6 prill 2019.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mbi 13 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 13 milionë. Gjithsej...

Komunat me më shumë raste aktive me COVID-19 në Kosovë, Prishtina mbi 1 mijë

Rastet me COVID-19, sa vijnë e shtohen në tërë territorin e Republikës së Kosovës, ku deri më tani janë infektuar gjithsej 4...

Çavuşoğlu: Kundërshtojmë komentet rreth Ajasofjes që intervenojnë në të drejtën e sovranitetit të Turqisë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, theksoi se kundërshtojnë fuqimisht komentet rreth vendimit për hapjen e Ajasofjes si xhami, që janë të...

Shtyhet mbledhja e Komisionit të Ligjeve/ Opozita tërhiqet nga pragu 5%! PS: Shumë i ulët 2%

Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit është shtyrë për në orën 18:00 për të diskutuar për projektligjin e opozitës parlamentare për...

Rama: Panoramë fantastike për udhëtarët! Balluku: Drejt restaurimit ura e Ali Pashës

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në inaugurimin e Bypass-it të Tepelenës 1.8 kilometra që lidh segmentet rrugore Levan- Tepelenë dhe Tepelenë-...