Ushtria e Libisë rimerr bazën ajrore nga forcat e Haftarit

Mos i humb

Francë: Mbi 28 mijë viktima dhe më shumë se 182 mijë të infektuar

Numri i të vdekurve nga Covid-19 në Francë ka kapur shifrën 28367. Ndërkohë numri i të infektuarve nga koronavirusi...

Kina e trajtoi koronavirusin sikurse BRSS-ja Çernobilin

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien e ka krahasuar mënyrën sesi e ka trajtuar Kina situatën me koronavirusin,...

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 1.047 të infektuar dhe 794 të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se të martën janë testuar gjithsej 220 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe...

Shqipëri : Konfirmohen 25 raste pozitive në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona. Në total,...

Baza kryesore ajrore tani është kthyer nën kontrollin e qeverisë pas rreth gjashtë vjetësh nën pushtimin e forcave komplotiste.

Fitorja u njoftua nga zyra për media e operacionit të udhëhequr nga qeveria “Burkan Al-Ghadab” (Vullkani i Tërbimit), duke cituar Osama al-Juwaili, komandantin e Operacionit “Stuhia e Paqes”.

Deri te fitorja erdhi pasi ushtria libiane shkatërroi në total tre sistemet ruse të mbrojtjes ajrore të tipit “Pantsir” të Haftarit, i cili ishte furnizuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) në 48 orët e fundit.

Al-Watiya shihet si një bazë ajrore kryesore, e dyta pas Aeroportit Mitiga. Baza u pushtua në vitin 2014 nga Haftari, udhëheqësi i forcave të armatosura ilegale në Libinë lindore, i cili e përdori atë si selinë e tij për sulme ndaj qeverisë legjitime.

Haftar shtoi sulmet ndaj civilëve këtë maj, pasi ushtria libiane kohët e fundit korri një avantazh dhe u shkaktoi humbje të rënda militantëve të tij.

Qeveria e Libisë ka qenë nën sulm nga forcat e Haftarit që nga prilli i vitit 2019, me më shumë se 1.000 të vrarë në dhunë. Qeveria filloi Operacionin “Stuhia e Paqes” më 26 mars për të kundërshtuar sulmet ndaj kryeqytetit.

Pas rrëzimit të sundimtarit të ndjerë Muammar Gaddafi në vitin 2011, qeveria e Libisë u themelua në vitin 2015 nën një marrëveshje politike të udhëhequr nga OKB.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...