Ushtria e Libisë shkatërron një dron dhe një sistem të mbrojtjes ajrore të milicëve të Haftari

Mos i humb

LDK: Fillimi i javës së ardhshme Kosovën do ta gjejë me qeveri të re

Faktori ndërkombëtar i ka kërkuar politikës kosovare që ta zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Por Vetëvendosja nuk e pranon vendimin dhe për...

Brazil : Në 24 orët e fundit janë rregjistruar 956 të vdekur nga COVID-19

Brazili konfirmoi 956 vdekje në 24 orët e kaluara nga koronavirusi i ri (COVID-19). Ministria e Shëndetësisë e vendit...

Meksikë, 371 vdekje nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Meksika konfirmoi 371 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 9.415 numrin e përgjithshëm të viktimave

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 1.047 të infektuar dhe 794 të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se të martën janë testuar gjithsej 220 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe...

Zëdhënësi i Qeverisë së Libisë, Mohamed Qanunu, në një deklaratë me shkrim tha se kanë zhvilluar operacione ushtarake ndaj objektivave të milicëve të Haftarit në bazën ajrore ushtarake Al-Watiya e cila ndodhet rreth 140 kilometra në jugperëndim të Tripolit.

Ai theksoi se elementet ajrore të ushtrisë libiane kanë shkatërruar një sistem të mbrojtjes ajore Pantsir prodhim rus të siguruar nga EBA si dhe një dron të armatosur të tipit Wing Loong II prodhim kinez i siguruar gjithashtu nga EBA dhe të cilët ishin dërguar në bazën ajrore.

Gjithashtu nga elementet ajrore të ushtrisë libiane janë vendosur në objektiv edhe dy depo të armëve në bazën ajrore nën okupimin e milicëve të Haftarit.

Ushtria libiane dje njoftoi se ka shkatërruar një sistem të mbrojtjes ajrore Pantsir prodhim rus i cili ishte siguruar nga EBA dhe që ishte dërguar në bazën ajrore.

Forcat qeveritare libiane më 25 mars filluan operaconin “Stuhia e Paqes” ndërsa më 13 prill rimorën nga milicët e Haftarit një qytet dhe 7 rajone në perëndim të Tripolit duke pastruar nga milicët një territor prej 3.000 kilometra katrorë në vijën bregdetare që zgjatet nga kryeqyteti deri në kufirin me Tunizinë.

Baza Al-Watiya ndodhet 140 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit në një hapësirë ushtarake të gjerë dhe të mbrojtur në mesin e shkretëtirës. Kjo bazë ka një kapacitet ushtarak prej 7 deri në 10 mijë forca dhe ka një rëndësi të madhe nga pikëpamja strategjike.

Me operacionet e ndërmarra për të rimarrë bazën nga milicët, ushtria e Libisë tha se “Ata synojnë të neutralizojnë bazën ushtarake ajrore Al-Watiya e cila është strehimore e milicëve dhe mercenarëve si dhe qendër e sulmeve ajrore kundrejt civilëve”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...