Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Mos i humb

Mallrat serbe vërshojnë Kosovën

Pak kohë pasi u hoqën taksa e më pas edhe reciprociteti, tregu në Kosovë është vërshuar nga mallrat e Serbisë.

Balla: Solidariteti, guri i themelit të familjes së madhe europiane

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialsite, Taulant Balla, shprehu sot mirënjohjen për ndihmën prej 180 milionë euro, që Bashkimi Europian dha...

Tragjedia në Bejrut, SHBA premton mbi 17 milionë dollarë ndihmë emergjente për Libanin

Shtetet e Bashkuara kanë premtuar mbi 17 milionë dollarë ndihmë fillestare për Libanin, pas shpërthimit në portin e Bejrutit të martën, tha...

Në Gjermani një në çdo pesë pacientë vdes, ja grupet më të rrezikuara

Rreth një e pesta e pacientëve të shtruar me Covid-19 në spitalet gjermane nga fundi i shkurtit deri në mes të prillit...

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19).

Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane, thuhet se në projektin e përbashkët të zhvilluar nga universiteti veterinar Hannover (TiHo) dhe qendra e trajnimeve Ulmen Vulkaneifel ka filluar trajnimi për qentë që të identifikojnë njerëzit e prekur nga virusi.

Ky projekt theksohet se ka filluar duke u bazuar në aftësinë që qentë kanë në perceptimin e sëmundjeve nga përbërja molekulare të drogërave dhe të nuhatjes së erës. 

Në këtë trajnim janë të përfshirë 10 qen të racave pastor gjerman, si dhe qentë të racës britanike Cocker Spaniel dhe Retriever.

Qentë në fjalë i nuhaten mostrat e pështymës që janë bërë të padëmshëm kimikisht dhe që janë marrë nga njerëzit e infektuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Presidenti jemenas vizitë në SHBA për kontrolle mjekësore

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi, sot do të largohet nga Rijadi për në SHBA për të bërë kontrolle mjekësore në Cleveland,...

Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve

Mbretëria e Bashkuar edhe zyrtarisht po përballet me recesion për herë të parë në 11 vjet për shkak të pandemisë me koronavirus.