Ushtria izraelite ndërhyn në protestat në Bregun Perëndimor kundër planit amerikan

Mos i humb

Kryeparlamentari turk bën thirrje për solidaritet kundër COVID-19

Kryetari i Parlamentit të Turqisë, Mustafa Şentop sot u bëri thirrje homologëve të tij të 44 vendeve aziatike të veprojnë në solidaritet...

Turkish Airlines pezullon të gjitha fluturimet e brendshme në Turqi

Turkish Airlines njoftoi se ka pezulluar të gjitha fluturimet e brendshme në Turqi deri më 20 prill, si masë parandaluese në luftën...

SHBA blen pajisje mjekësore nga Rusia për shkak të COVID-19

Zëdhënësja e Departametit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, njoftoi se SHBA ka blerë pajisje mjekësore nga Rusia. Në një...

Covid-19 në Shkodër/ Meta, bisedë telefonike me Manastirliun: Të rritet efikasiteti i masave

Mbi shtimin e rasteve me Covid-19 në Shkodër ka reaguar presidenti i Republikës, Ilir Meta. Në një postim të...

Forcat izraelite kanë ndërhyrë në protestat që sot u organizuan në Bregun Perëndimor të pushtuar kundër të ashtuquajturit plan i paqes për Lindjen e Mesme të shpalosur nga presidenti amerikan Donald Trump,  (AA).

Palestinezët u mblodhën pas namazit të xhumasë për të protestuar në shumë vende të ndryshme të rajonit të pushtuar, përfshirë disa zona të qyteteve Ramallah dhe El-Halil (Hebron), ku u përballën me ndërhyrjen e forcave izraelite, të cilat përdorën gaz lotsjellës, plumba plastike dhe shok-bomba.

Nga ana tjetër, protestuesit palestinez u kundërpërgjigjën me hedhje gurësh.

Shumë palestinezë janë prekur nga gazi i hedhur gjatë intervenimit nga ana e ushtarëve izraelitë.

Më 28 janar në Washington, pa përfaqësim të autoriteteve palestineze, presidenti Trump shpalosi planin prej 80 faqesh së bashku me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, i cili, ndër të tjera, parasheh që Kudsi të mbetet kryeqytet “i pandarë” i Izraelit.

Sipas planit, i quajtur nga Trump si “Marrëveshja e Shekullit”, SHBA po ashtu njeh vendbanimet ilegale hebreje në Bregun Perëndimor të pushtuar, ndërsa refugjatëve palestinezë u mohohet e drejta e kthimit në vendlindjet e tyre.

Gjatë shpalosjes së planit, Trump pohoi se ky është “shansi i fundit” për palestinezët për të pasur një shtet të pavarur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).