Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Mos i humb

Hutbe Besnik Leçini Kurban Bajrami 2020

https://youtu.be/c0cRmWtF8eI

OKB prezanton planin 97 mln USD për rimëkëmbjen në Shqipëri, ja prioritetet kryesore

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar planin e përgjigjes socio-ekonomike dhe të rimëkëmbjes ndaj koronavirusit në Shqipëri. Plani...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Liban, në Bejrut shpallet gjendje e jashtëzakonshme dyjavore

Pas shpërthimit të ndodhur dje në portin e Bejrutit në Liban, Këshilli i Lartë i Mbrojtjes shpalli gjendje të jashtëzakonshme dyjavore në...

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga Brigada e 63-të e Parashutistëve.

Ndërkohë në Beograd është shënuar nata e tretë e protestave të dhunshme. Policia është përplasur sërish me protestuesit. Gjatë konfliktit me protestuesit, policia ka përdorur sërish gaz lotsjellës.

Protestuesit ndërkohë vijojnë të kundërshtojnë urdhërin e autoriteteve për të ndaluar grumbullimet e njerëzve. Sërish ata sulmuan godinën e parlamentit dhe tentuan të futen brenda.

Prej tre ditësh në Serbi janë mbajtur protesta masive e të dhunshme ku qytetarët sulmuan edhe Kuvedin në Beograd, si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Presidentit Vuçiç për rikthimin e kufizimit të orareve.

Megjithatë dy ditë më parë Vuçiç u tërhoq nga vendimi për riizolimin e vendit për shkak të rritjes së shifrave të COVID-19. Pavarësisht vendimit të Vuçiç, protestat nuk kanw ndalur.

Lideri serb, sa u përket protestave tha se po zhvillohen me qëllim dobësimin e pozicionit të Serbisë para bisedimeve në Paris dhe Bruksel.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...