Vazhdojnë protestat në Hong Kong

Mos i humb

Turqi, rritet në 131 numri i të vdekurve nga COVID-19

23 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi në 24 orët e fundit, me çka numri i përgjithshëm...

Agjencitë e OKB-së kërkojnë siguri për migrantët kundër pandemisë

Të drejtat dhe shëndeti i refugjatëve, migrantëve dhe personave pa shtetësi duhet të mbrohen pasi pandemia e koronavirusit është duke përfshirë botën,...

Bota pas koronavirusit

Nga Yuval Noah Harari Stuhia do të kalojë,por zgjedhjet që bëjmë tani mund të ndryshojnë jetën tonë për vite...

Pas 2 javësh në shtëpi, kancelarja gjermane Merkel lë karantinën, rikthehet në zyrë

Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka dhënë fund karantinimit pasi përfundoi afatin 14- ditor. Pavarësisht se rezultoi negative në 3 teste Merkel...

Protestat në rajonin e posaçëm administrativ Hong Kong të Kinës kundër projekt-ligjit për ekstradimin e të dyshuarve për krime në Kinë vazhdojnë.

Mijëra persona u mblodhën në Victoria Park për të marrë pjesë në protestën e organizuar nga Fronti për të drejtat civile të njeriut.

Protestuesit brohoritën slogane si “Hong Kongu i pavarur, hiqe projekt-ligjin. Kërkojmë demokraci. Nuk do të bindemi”, ndërsa mbajtën edhe mbishkrime.

“Hong Kongu është shtëpia jonë. Nuk ka tjetër rrugë dalje. Do të vazhdojmë të luftojmë”, thanë liderët e Frontit për të drejtat civile të njeriut.

Bonnie Leung, një ndër përfaqësuesit e Frontit për të drejtat civile të njeriut, në deklaratën për AA pohoi se njësitë ushtarake kineze me qëllim qëndrojnë rreth Hong Kongut.

“Kinës mund t’ja them këtë, kjo është një strategji e keqe. Kur do të dërgohen njësitë çdo gjë do të përfundojë dhe Hong Kongu do të zhduket. Kjo nuk do të ishte keq vetëm për Hong Kongun por edhe për Kinën”, u shpreh ajo.

“Nga fillimi presim për një mundësi për dialog. Besoj se Carrie Lam më në fund do të jetë e gatshme të bisedojë me ne”, tha Leung në lidhje me ndonjë pajtim dhe dialog të mundshëm.

– Projektligji për ekstradim në Kinë

Projekt-ligji që parashikon ekstradimin në Kinë, rajonin special Macao dhe në Tajvan të personave që janë të dënuar ose ndaj të cilëve ka pretendime akuzuese në Hong Kong u paraqit në parlament më 3 prill.

Pavarësisht se projekt-ligji përjashton krimet politike, në Hong Kongun me një popullsi prej 7.4 milionë njerëz shumica e njerëzve ndajnë shqetësimin se njerëzit do t’i nënshtrohen paraburgimit arbitrar, proceseve të padrejta gjyqësore dhe madje edhe torturave nën sistemin gjyqësor të Kinës.

Opozitarët janë të shqetësuar se nëse ligji miratohet, ai do të rezultojë që Kina të vendosë në shënjestër opozitarët politikë në Hong Kong.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.