Venezuela do të luftojë në mënyrë më efektive ndaj pandemisë falë ndihmave nga Turqia

Mos i humb

Hoti flet pas futjes së xhandarmërisë serbe në Karaçevë: Do të veprojmë sipas Kushtetutës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur mbi ngjarjen e djeshme në Karaçevë të Kamenicës, ku xhandarmëri serbe janë parë të hyjnë...

Hapet konkurs për ushtarë aktivë në FSK

Forca e Sigurisë së Kosovës ka hapur konkurs për pranimin e rekrutëve të rinj, ushtarë aktivë. Siç është bërë...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Greqia dhe Egjipti shkelën të drejtat e Turqisë dhe Libisë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se Greqia dhe Egjipti shkelën të drejtat dhe shelfet kontinentale të Turqisë dhe Libisë...

Ambasadori i Turqisë në Karakas, Şevki Mütevellioğlu deklaroi se Venezuela do të mund të luftojë në mënyrë më efektive kundër koronavirusit të ri (COVID-19) pas ndihmave me pajisje mjekësore që Turqia dërgoi në këtë vend.

Mütevellioğlu në një prononcim për Anadolu Agency (AA) vlerësoi ndihmat që Turqia i dërgoi javën e kaluar në Venezuelë, gjendjen e fundit në vend në lidhje me pandeminë si dhe projektet që Turqia i zhvillon në fushën e shëndetësisë në Venezuelë.

Ai njoftoi se në kuadër të ndihmës së dërguar në vend kanë arritur 25 respiratorë, 40.000 teste PCR, 150.000 maska, veshje mbrojtëse dhe pajisje të tjera. Ai theksoi se në kuadër të ndihmës në vend gjithashtu janë dërguar edhe pajisjet mjekësore të siguruara nëpërmjet projekteve të ndryshme nga Agjencia Turke e Bashkëpunimit dhe Koordinimit (TIKA).

Mütevellioğlu tha se avioni në rrugën e kthimit ka dërguar 4 shtetas turq të cilët për shkak të ndalimit të fluturimeve kishin mbetur në Venezuelë.

– “Venezuela do të luftojë në mënyrë më efektive kundër pandemisë”

Diplomati turk duke theksuar se Venezuela po përjeton vështirësi në sigurimin e pajisjeve mjekësore për shkak të sanksioneve të njëanshme dhe vështirësive ekonomike, potencoi se ndihmat e Turqisë në këtë vend janë pritur me gëzim.

“Venezuela, vendi i Amerikës Latine, do të mund të luftojë në mënyrë me efektive kundër COVID-19 falë projektit të ndihmës humanitare të përgatitur me udhëzim të presidentit tonë Recep Tayyip Erdoğan, i ndjekur afërsisht nga presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro dhe me përpjekje intensive të ministrit të Punëve të Jashtme, Mevlüt Çavuşoğlu, ministrit të Shëndetësisë, Fahrettin Koca dhe ministrit të Mbrojtjes, Hulusi Akar dhe zyrtarëve përkatës”, u shpreh Mütevellioğlu.

Mütevellioğlu potencoi se të gjitha pajisjet, përfshirë respiratorët janë produkte të inxhinierisë dhe industrisë turke, të cilët do të mundësojnë një kontribut të rëndësishëm në kapacitetet e Venezuelës në luftën kundër COVID-19 si dhe promovimin e potencialit të Turqisë.

Ambasadori turk shprehu shpresën se bashkëpunimi mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë do të vazhdojë duke u rritur edhe në periudhën e ardhshme.

Ai informoi rreth projekteve të TIKA-s në fushën e shëndetësisë që ka zhvilluar në Venezuelë, duke veçuar pajisjet mjekësore që i ka dhuruar spitalit “Hugo Chavez”.

Mütevellioğlu gjithashtu tha se disa pacientë që nuk kanë mundësi të sigurojnë trajtim shëndetësor për shkak të kushteve të vështira në Venezuelë, transferohen në Turqi nën mbikëqyrjen e Ministrisë turke të Shëndetësisë, një bashkëpunim që sipas tij do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Mes tjerash, ambasadori turk në Karakas theksoi se marrëdhëniet bilaretale ekonomike, pavarësisht pandemisë COVID-19 janë duke u zhvilluar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...