Vërshime në Zvicrën lindore pas shirave të mëdha

Mos i humb

Ukrainë, 22 persona kanë humbur jetën pas rrëzimit të një avioni ushtarak

Të paktën 22 persona, përfshirë studentë nga një shkollë ushtarake, mbetën të vrarë dhe dy të tjerë të plagosur rëndë pas rrëzimit...

Pulë me Kërpudha – Kremoze e Plot Shije

Nëse po kërkoni një recete plot krem dhe shije atëherë jeni në vendin e duhur. Kjo pjatë e dytë...

I dënuar për drogë, Interpol ekstradon nga Greqia 29-vjeçarin nga Durrësi

Ekstradohet nga Greqia, një 29-vjeçar i dënuar me 4 vite burg, për kultivimin të bimëve narkotikëve. Në kuadër të bashkëpunimit dhe koordinimit...

Asnjë viktimë nga koronavirusi në Kosovë, konfirmohen 63 raste të reja, ja sa qytetarë e kanë mposhtur Covid-19

Edhe gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nuk është shënuar asnjë viktimë nga koronavirusi. Instituti i Shëndetit Publik...

Gjatë natës nga e hëna në të martë, shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur veçanërisht fuqishëm Zvicrën Lindore. Shiu më i madh brenda 24 orësh me 90 litra për metër katror ka rënë në Urnäsch (AR) .

Në qytetin e St. Gallenit janë regjistruar 63 litra për metër katrorë. Shirat kanë ndjekur kryesisht linjën e Paraalpeve qendrore dhe lindore, nga Muotathal përmes Toggenburgut deri në Alpstein.

Atje janë matur midis 60 dhe 90 litra shi për metër katrorë.

Ndërsa në Eggenried SG sasia e shiut ka arritur në 80 litra për 24 orë.

Në Lucern janë regjistruar 42.5 litra. Në rrethin Würzenbach, ujërat e fryra kanë përmbytur rrugët të hënën në mbrëmje, duke ndërprerë trafikun e autobusëve të qytetit.

Në liqenin e Konstancës (Bodensee) është regjistruar ngritje e nivelit të ujit për 14 centimetra.

Ndërkaq, situatë dramatike mbretëron prej mbrëmë rreth lumit Thur në kantonin Thurgau

Autoritetet e Thurgaut aktualisht po paralajmërojnë qytetarët përmes aplikacionit Alert Suisse për rrezikun.

Lumi ka vërshuar dhe të gjithë duhet të largohen menjëherë nga zona e prekur.

Në paralajmërim thuhet: “Valët mund të të befasojnë dhe në çdo moment mund të vërshojnë dhe shembin brigjet”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...