Veseli: Beteja e Koshares, e bëri realitet ëndrrën për liri

Mos i humb

Perimet e duhura që ndihmojnë për mbrojtjen e fortë të kujtesës

Një sallatë në ditë garanton rininë e trurit, thonë ekspertët sipas të cilëve, truri i njerëzve që hanë barishte dhe perime, është...

Hoti: Shpresojmë që vizat për Kosovën të hiqen gjatë presidencës gjermane të BE-së

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka folur për marrjen e presidencës së BE-së nga Gjermania. Me anë të një...

Turqi : Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi nis gjyqi kundër 20 zyrtarëve sauditë

Ka nisur sot në Turqi gjyqi ndaj 20 zyrtarëve sauditë, të akuzuar për vrasjen e gazetarit, Jamal Khashoggi, një kritik i njohur...

Turqia akuzon Francën për kryerje të krimeve në Libi

Franca ka kryer krime në Libi", tha Çelik, zëdhënës i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (Partia AK). Ai tha...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli me anë të një postimi në Facebook ka përkujtuar 19 vjetorin e Betejës së Koshares.

Veseli me anë të këtij postimi ka thënë se beteja e Koshares theu kufirin në mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Sot nderojmë dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të “Brigadës 138 Agim Ramadani”. 19 vjet më parë, nga Kosharja e deri në malet e Shalës, nga Maja e Pashtrikut e deri në Bjeshkët e Kaçanikut, UÇK luftonte me vendosmëri përballë makinerisë gjenocidale të Serbisë. Në ato ditë të lavdishme, “Brigada 138 Agim Ramadani” kishte përpara një detyrë të veçantë historike: shembjen e kufirit të dhunshëm, që për gati një shekull e ndau në dysh kombin tonë. Për dy muaj rresht, betejë pas beteje, nga të gjitha trevat shqiptare, ranë qindra luftëtarë të lirisë. Qindra të tjerë morën plagë, e shumë humbën gjymtyrët e trupit. Por, ëndrrën e Kosovës e bënë realitet. Lavdi dëshmorëve të Koshares dhe gjithë dëshmorëve të lirisë”, ka shkruar Veseli.

Ishte paralajmëruar shkuarja e tij në Koshare  ku po mbahet një tubim përkujtimor për Betejeën e Koshares.

Në manifestimin në Koshare po merr pjesë presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj./Drita tv/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...