“Vezë në avull” – shije të këtillë nuk keni provuar asnjëherë

Mos i humb

“Gjermania duhet të ndërmarrë hapat e nevojshëm kundër racizmit”

Kryetari i Parlamentit turk, Mustafa Şentop i bëri thirrje Gjermanisë të ndërmarrë hapat e nevojshëm kundër sulmeve terroriste raciste në vend, (AA).

Fotot e STUHISE DENIS/Britania provon përmbytjet më të këqija në 200 vitet e fundit

Digat janë kthyer në ujvara në Britaninë e Madhe për shkak se ujëmbledhësit janë mbushur në maksimum I gjithë vendi po vuan përmbytjet më të...

Qeveria shkarkon Bordin e Telekomit

Qeveria e Kosovës ka filluar mbledhjen nën drejtimin e kryeministrit Albin Kurti, në të cilën u morë vendimin për shkarkimin e bordit të drejtorëve...

Holanda i kthen Etiopisë kurorën e shekullit 18-të

Holanda i ka rikthyer Etiopisë një kurorë solemne, që dyshohet e vjedhur dhe që i përket shekullit të 18-të, (AA).

 

Ky truk do të ndihmojë që vezët e fërguara të jenë perfekt të fërguara, të buta dhe shumë të shijshme.

Nëse ende nuk jeni të sigurt përse ky truk është kaq i veçantë, për shkak që kjo vezë është e fërguar (e zier) në avull, transmeton Telegrafi.

Në tigan të nxehur qitni pak gjalpë dhe lëreni të shkrihet, pastaj qitni vezën sipër gjalpit. Temperatura duhet të jetë mesatare, ashtu që të bardhët të mos bëjë flluska.

Kur të bardhët të fillojë të formohet dhe kur të zbardhet, në tigan qitni pak ujë, pastaj mbulojeni me kapak tigani dhe lëreni që veza të gurgullojë.

Uji do të avullohet dhe do të krijojë avullin i cili do ta zbusë edhe më shumë dhe do ta fërgojë vezën e cila pastaj do të jetë shumë e shijshme.

Vezëve qitni kripë, piper dhe shërbejeni me shtojca sipas dëshirës.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Jemi futur në tre Muajt E Bekuar, Ndërsa Më 27 Shkurt Është Nata E Regaibit

Sipas kalenderit tonë, të përgatitur nga Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, hyrja e tre muajve të dalluar fillon nesër, gjegjësisht...

Koronavirusi/ Shtohen masat në pikën doganore të Kapshticës

Në një kohë kur koronavirusi duket se po përfshin me shpejtësi mbarë globin, një shtim masash vihet re në Kapshticë.

Greva e urisë në Ballsh, një prej naftëtarëve dërgohet në spital

Sot, në ditën e dhjetë të grevës së urisë së naftëtarëve të Ballshit, këta të fundit rezufojnë shërbimin mjekësor.

Zjarr në një vilë 4-katëshe në Berat

Një zjarr ka rënë në një ndërtesë 4-katëshe në Berat. Banesa e shtetasit Nuri Hibro, që ndodhet prapa bashkisë së qytetit,në lagjen...

Turqia fiton 32 milionë dollarë nga urat dhe rrugët në janar

Turqia fitoi mbi 189,5 milionë lira (rreth 32 milionë dollarë) nga tarifat në janar, tregojnë shifrat zyrtare (AA). Ura...