Vitamina C, sekreti për fytyrë perfekte!

146
0

Vitamina C është një element i rëndësishëm për lëkurën dhe imunitetin.

Ajo është e rëndësishme për fiziologjinë e lëkurës, promovon sintezën e kolagjenit dhe formimin e substancave ndërqelizore si dhe përmirëson procesin riparues të indeve të lëkurës.

Redukton dekolorimin e lëkurës
Nëse keni lëkurë të ndjeshme që tenton të merrni të kuqe ose të zbardhur, vitamina C mund t’ju ndihmojë ta luftoni atë. Ajo zvogëlon skuqjen, njollat dhe zbardh tonin e lëkurës duke e bërë atë të njëtrajtshme.

Shpejton procesin e shërimit
Vitamina C është një mrekulli për lëkurat e prirura drejt akneve, pasi ndihmon në përshpejtimin e procesit të shërimit të tyre. Gjithashtu dëmtimet e pësuara në lëkurë nga dielli, puçrrat apo reaksionet alergjike shërohen më shpejtë përmes vitaminës C.

Redukton inflamacionin
Vitamina C ka veti anti-inflamatore dhe është e shkëlqyer për qetësimin e lëkurës. Zgjidhni një serum të pasur me vitaminë C për të reduktuar fryrjet e syve apo lëkurës.

Hidraton
Kjo vitaminë është e mrekullueshme për lëkurën e thatë pasi rrit lagështinë në lëkurë dhe e mban atë të hidratuar.

Stimulon lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim
Vitamina C shkëlqen lëkurën e lodhur, të vrarë dhe i jep asaj shkëlqim duke nxitur prodhimin e kolagjenit. Kjo ndihmon në largimin e rrudhave dhe nxit një lëkurë të fortë dhe tendosur.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here