Vitaminat, ku dhe si gjenden (foto)

Mos i humb

Shkencëtarët: Virusi nuk pëson mutacione dhe ky është lajm i mirë për vaksinën që do të zhvillohet

Sipas shkencëtarëve që po studiojnë kodin gjenetik të patogjenit të ri, koronavirusi nuk po pëson mutacione domethënëse teksa qarkullon nga njeriu në...

Francë, një 16-vjeçare viktima më e re nga koronavirusi

Si pasojë e infektimit me koronavirusin e ri ka vdekur një vajzë 16-vjeçare në Francë. Ajo njëherësh është viktima më e re...

Gjendja shëndetësore e të prekurve me koronavirus në Vrapçiq të Gjilanit

Komuna e Gjilanit, më të gjitha kapacitetet e saj të shëndetësisë primare e profesionale, në vazhdimësi po i del në ndihmë të...

COVID-19/ PD akuzon qeverinë për mungesë transparence: Çfarë do të bëhet me 35 mijë biznese dhe mbi 70 mijë të papunë të përjashtuar nga...

Partia Demokratike akuzon qeverisë për mungesë transparence sa i takon ndihmave sociale dhe ato ndaj biznesit. Në një dalje publike para mediave,...

Vitaminat janë substanca organike të cilat janë të përhapura te bimët, shtazët dhe mikroorganizmat ndërsa njeriu i merr nëpërmjet ushqimit dhe kanë rëndësi sepse ruajnë dhe mirëmbajnë metabolizmin e organizmit.

Vitaminat janë disa përbërës natyral prezent në pothuaj të gjitha ushqimet. Ndonëse në sasi të vogla ato janë thelbësore për të gjitha funksionet e organizmit përfshi rigjenerimin e indeve dhe në mirëmbajtjen e shëndetit të njeriut.

Secili e di që trupit të njeriut i duhen vitaminat për të qenë i shëndetshëm.

Këto janë gjërat që duhet të dini rreth vitaminave.

Vitamina A

Ndihmon: Lëkurë të re, flokë të bukur, thonj të shëndetshëm, shikim të mirë dhe eshtra të fortë.
Gjendet: karrotë, djathë të fortë, qumshtë, ve, peshk, spinaq dhe mushkri.
Dëmtohet: Temperatura e lartë

Vitamina B1

Ndihmon: tru efikas, tretje të mirë, muskuj të shëndosh, zemër të shëndosh dhe gjumë kualitativ.
Gjendet: Tërshërë, arra, lajthi, fëstëk, mish derri, fasule, bizele, grurë.
Dëmtohet: përgatitja e gjatë, shtimi i kripës gjatë gatimit dhe pirja e kafes gjatë ushqimit.

Vitamina B2

Ndihmon: regjenerimin e qelizave, pamje të kthjellët dhe muskuj të shëndetshëm.
Gjendet:Qumësht, vezë, këpurdha, mish, bajame, grurë, djathë dhe maje buke.
Dëmtohet: ekspozimi i gjatë në diell

Vitamina B5

Ndihmon: memorie të mirë, disponim pozitiv, shërim të shpejt pas sëmundjeve, enë të shëndosha të gjakut dhe zemër të shëndosh.
Gjendet: Në të gjitha lloje e mishit, pulë, në të verdhën e vesë, brokolli, produkte të qumështit, fasule, oriz, tërshërë.
Dëmtohet: Ngrirja e përsëritur.

Vitamina B6

Ndihmon: sistem të fortë nervor dhe qarkullim të mirë të gjakut.
Gjendet: Drithëra, sallatë të gjelbër, lakër, banane, mish, salmon, arra.
Dëmtohet: Nga ekspozimi i gjatë në dritë

Vitamina B12

Ndihmon: peshë normale, imunitet të mirë, kujtesë të mirë dhe traktin e tretjes.
Gjendet: spinaq, soja, peshk, qumësht, në të kuqen e vezës, në të gjitha lloje e mishit, djathi.

Vitamina C
Ndihmon: Lëkurë të butë, imunitet të lartë, disponim pozitiv, flokë dhe thonj të shëndosh.
Gjendet: kopër, limon, lulelakër, kivi, asparagu, fruta të kuqe, fasule, bizele, rrepë.
Dëmtohet: Gatimi apo zierja

Vitamina D
Ndihmon: Eshtra të shëndetshëm, koagulim i mirë i gjakut, imunitet ndaj ftohjeve, eliminim i toksikeve, disponim pozitiv, enë të shëndosha të gjakut dhe zemër të fortë.
Gjendet: Djathë, në të verdhën e vezës, peshk, fruta deti, patate, vajra të perimeve dhe fasule.
Dëmtohet: Në disa forma të gatimit.

Vitamina E
Ndihmon: Sistem të mirë riprodhues, disponim pozitiv, mbrojtje nga ambienti jo i mirë i jashtëm.
Gjendet: Mish, vaj të lulediellit, misër, fara të kungullit,vajë të ullirit, arra, produkte të qumështit etj.
Dëmtohet: nga ruajtja e gjatë dhe mos konsumimi me kohë.

Vitamina K
Ndihmon: Shërim të shpejt të plagëve, qarkullim normal të gjakut.
Gjendet: Spinaq, lulelakër, lakër, karrotë, domate, dredhëza, qaj të gjelbër, majdanozi dhe në gjethet e hithit.
Dëmtohet: Qëndrimi i gjatë në dritë dhe gatimi i tejzgjatur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...

Koronavirusi, Franca dhuron 300 miliardë dollarë për bizneset e mëdha dhe ndërmarrjet e mesme e të vogla

Shtetet europiane janë duke menduar sesi të ndihmojnë bizneset që të mund të rimarrin veten, pas koronavirusit. Franca ka...

Britani, arrin në 1.228 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Britani të Madhe janë shënuar 209 vdekje të reja brenda një dite duke e rritur në 1.228 numrin e të vdekurve në...

Maqedoni e Veriut, rritet në 6 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe ka njoftuar se Klinikën për sëmundje infektive nga koronavirusi i ri (Covid-19) kanë...