Vlerësimi: Këshilli i Ministrave i BE-së flak shpresat e vizave për Kosovën

Mos i humb

Hapet CoVid-2, spitali “Shefqet Ndroqi” realizon kirurgjinë e parë të një paciente të prekur nga COVID-19

Tiranë- Hapet spitali i dytë COVID. Nga sot, spitali “Shefqet Ndroqi” është spitali i dytë COVID në vend. Spitali “Shefqet Ndroqi” ka...

SHBA fillon të blejë pajisje mjekësore nga Kina për shkak COVID-19

Avioni me pajisje mjekësore të cilat Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) filluan të blejnë nga Kina në kuadër të luftës kundër...

Historiani i ekonomisë: “Ndodhemi ende në fillim të krizës “

Kriza Corona ka ngjashmëri me ekonomitë e luftës, thotë historiani Albrecht Ritschl në intervistë për DW. Ajo mund të arrijë përmasat e...

Pesë respiratorë të rinj te “Shefqet Ndroqi”, Manastirliu lidhet me stafin e Covid-2: Rrisim kapacitetet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka komunikuar drejtpërdrejt me ekipin e mjekëve dhe infermierëve të reanimacionit të spitalit COVID...

Këshilli i Ministrave i Bashkimit Europian nuk është treguar aspak “bujar” me vlerësimin që i është bërë Kosovës lidhur me propozimin për liberalizim të vizave.

Pjesa më e rëndë është ajo ku përmendet liberalizimi i vizave për qytetarët e vendit, që përmbyllet me fjalinë se ky vendim akoma është duke u shqyrtuar.

”Taksa 100 për qind ndaj mallrave të Serbisë duhet të hiqet menjëherë”, thuhet në pikën kryesore të Konkluzave të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Europian që do të miratohen në mbledhjen e sotme.  Ato përçojnë sinjalet më të këqija për Kosovën qyshkur janë dhënë për herën e parë.

Të ashpra, të qarta dhe shqetësuese, ato duken mjaft alarmante.

Në trembëdhjetë nga katërmbëdhjetë pikat të cilat i ka miratuar Këshilli, kërkohet ndryshim – qoftë një dinamikë e re, qoftë një pozicion ndryshe nga ai që aktualisht mban Qeveria e Kosovës. Pra, kërkohet që Qeveria e Kosovës t’i adresojë ndryshe problemet.

Kritikat e Këshillit të Ministrave janë veçanërisht të ashpra për taksën ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, për punësimet e njerëzve me precedentë penalë (dhe të dënuarit për krime lufte), për mos implementimin e Asociacionit, për mos hapjen e Urës së Mitrovicës, dhe për mënyrën si po trajtohet Gjykata Speciale.

Por, për Qeverinë e Kosovës pjesa më e rëndë është pjesa ku përmendet liberalizimi i vizave për qytetarët e vendit, që përmbyllet me fjalinë se ky vendim akoma është duke u shqyrtuar.

Siç është bërë e qartë, sa i përket taksës kërkesa është e palëkundur: ajo nuk është në frymën europiane dhe po e pengon bashkëpunimin rajonal, e rrjedhimisht dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Konkluzat e Këshillit adresojnë po ashtu edhe kritikat, që deri tani kësaj qeverie i janë bërë nga shoqëria civile, për mungesën e vendosmërisë në trajtimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Ekonomia e Kosovës do të shënojë rënie prej 2 deri në 4 për qind për shkak të COVID-19”

Prishtinë Banka Qendrore e Kosovës (BQK) konsideron se pandemia e koronavirusit (COVID-19) e përhapur edhe në Kosovë do...

Iran, rritet në 3.294 numri i vdekjeve nga COVID-19

Irani ka raportuar 134 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 3.294 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Stafi i Spitalit të Traumës dhuron gjak për pacientët që kanë nevojë

Stafi i Spitalit Universitar të Traumës, në këtë kohë të vështirë për vendin, shkaktuar nga pandemia Covid-19, është bërë pjesë e nje...

Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i...

Ardi Veliu falenderon policët: Detyrat janë përmbushur, ju kërkoj ta përballoni këtë sfidë me shpirt grup

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka falenderuar gjithë policët për angazhimin e tyre në luftën kundër koronavirusit.