Vritet 16 vjeçari në përpjekje për të shkuar në Al Aksa

Mos i humb

Shekerinska: Me ligjin e ri do të kalojmë nga sistemi i mbrojtjes individuale në atë kolektive

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Radmilla Shekerinska, në një konferencë për media foli për Ligjin mbi ndryshimin dhe plotësimin e...

Përballet me protestuesit, plagoset senatori

Një senator në Brazil është plagosur gjatë një protestë. Senatori i plagosur është Cid Gomes 56 vjeç. Ai po drejtonte një eskavator...

SHBA-ja zgjeron akuzat kundër Huaweit

Shtetet e Bashkuara zgjeruan padinë kundër gjigantit kinez të telekomit, Huawei, duke e akuzuar atë për një plan, “të vjetër me dekada”, për të...

Bota pas 250 milionë vjetësh

Planeti ynë po ndryshon vazhdimisht, dhe prova e veprimtarisë së tij që ne mund ta kuptojmë më qartë janë tërmetet dhe vullkanet. Sipas teorisë së...

Një fëmijë 16 vjeçar ka rënë dëshmor si dhe një person tjetër është plagosur, si pasojë e zjarrit të hapur nga forcat izraelite, në tentim të kalimit të Murit të Ndarjes për të falur namazin e xhumasë në Mesxhid-i Aksa.

Sipas njoftimit të bërë nga Ministria palestineze e Shëndetësisë, ushtarët izraelitë kanë hapur zjarr ndaj dy palestinezëve të moshës 16 dhe 21 vjeçar të cilët ishin duke përpjekur që ta kalojnë Murin e Ndarjes në jug të Bregut të pushtuar Perëndimor.

Abdullah Gays, palestinezi 16 vjeçar ka rënë dëshmor si pasojë e zjarrit, ndërsa i riu tjetër gjendet në trajtim mjekësor.

Izraeli me anë të Murit të Ndarjes (Muri i Turpit) pengon hyrjen e meshkujve të moshës nën 40 vjeçare në Kuds nga Bregu Perëndimor.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).