Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Mos i humb

Greqi: Gjykata pushon çështjen për ish-ambasadoren Ardiana Hobdari

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka pushuar çështjen e vjedhjes së pasaportave në Greqi, ku nën akuzë ishte dhe ambasadorja shqiptare Ardiana...

25 vjet nga Masakra e Srebrenicës, Varhelyi: Europa dështoi, plaga mbetet e hapur

“Europa dështoi në Srebrenicë dhe ne ndjehemi të turpëruar”, tha komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, në prag të 25...

Zvicër : Në 24 orët e fundit janë rregjistruar 47 raste të reja me covid-19.

Pas disa ditësh të rritjes së madhe të numrit të infeksioneve të reja, që kalonin mbi njëqind, sot është dita e tretë...

Maqedoninë e Veriut ka regjistruar 6 viktima dhe 205 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut njoftoi sot se në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 6 viktima dhe...

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

“Ne do të mbajmë kufijtë e hapur, sepse mendojmë se kjo është në frymën evropiane, por edhe serbe, në frymën e marrëdhënieve të mira dhe miqësore. Mos harroni se me mbylljen e kufijve ne do të dënojmë 30 për qind të serbëve që jetojnë atje, por nuk duam të dëmtojmë as të tjerët që jetojnë në Mal të Zi”, tha Vuçiç.

Ai pyeti se si ka mundur Podgorica të hap kufijtë për shtetasit e Gjermanisë, kur ky vend, siç tha “ka 30 herë më shumë vdekje sesa Serbia, dhe kush e di sa më shumë të infektuar me koronavirus”.
“Si mundet Austria dhe Sllovenia të jenë në atë listë kur proporcionalisht kanë vdekje më të lartë se Serbia? Më mirë të mos testojmë askënd sikur shumica në rajon”, tha ai.

Ai theksoi se është i bindur se Podgorica do të ndryshojë këtë vendim, sepse sipas vlerësimit të tij, kështu do të kërkojnë interesat e tyre.

“Ata janë vëllezërit tanë, pavarësisht cilës fe apo komb i përkasin. Të gjithë qytetarët e Malit të Zi janë të mirëseardhur në Serbi dhe nuk kanë asnjë problem. Asnjë kufizim në bazë kombëtare, fetare apo përkatësie tjetër nuk do të vendosim, kurse faleminderit atyre që treguan se çka mendojnë për ne, me këtë më shumë flasin për veten, sesa për ne”, shtoi ai.

Më tej vlerësoi se vendimi i Drejtorisë së Fluturimeve Civile për pezullimin e aterimit të avionëve “Montenegro Airlines” në aeroportin e Beogradit, “është përgjigja më elegante dhe më e qëlluar e Beogradit ndaj vendimit të Podgoricës”.

“Ne do të mbyllim kufijtë për 50 apo 100 presona të tjerë nga grupet kriminale të Malit të Zi, kjo është masa që do të ndërmarrim”, tha ai.

I pyetur për paralajmërimin e Prishtinës se pas 15 qershorit do të vendosin masa të reja të reciprocitetit, Vuçiç u përgjigj se “nuk e di me çka kërcënojnë”.

“Mundohemi të ndërtojmë marrëdhënie të mira kryesisht për hir të serbëve në Kosovë dhe të ruajmë paqen dhe stabilitetin, por është e pamundur të pranojë atë se çfarë bëjnë disa dhe çfarë kërkojnë të tjerët. E gjithë kjo është në kuadër të konfliktit të tyre politik, dhe unë nuk dua të merrem me paragjykime

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...