Xhamia e Madhe në Kordobë me vite e hapur vetëm për ritet fetare katolike

Mos i humb

Ky shtet i botës po fsheh të vërtetën, të infektuarit me COVID tre herë më shumë seç raportohet

Rrjeti televiziv BBC bëri të ditur se shërbimi i saj në gjuhën persiane ka siguruar dokumente nga një burim anonim sipas të...

Irani: Perëndimi duhet të ndalojë së financuari terroristët

Ministri i Jashtëm i Iranit, Javad Zarif, fajësoi SHBA-në dhe Evropën për financimin dhe mbrojtjen e terroristëve pas arrestimit të udhëheqësit të...

Pjerin Ndreu kundër aktit normativ, mbështet pronarët e lokaleve

Kryetari i Bashkisë së Lezhës Pjerin Ndreu del kundër aktit normativ të qeverisë për ndalimin e organizimeve të dasmave në lokale për...

Një tërmet prej 5.5 ballë godet Indonezinë

Një tërmet me fuqi prej 5.5 ballë sipas Rihterit goditi provincën indoneziane Nusa Tenggara Lindore. Zyra nacionale për meteorologji,...

Xhamia e Madhe e Kordobës, e ndërtuar nga viti 785 deri në 987, ishte xhamia më e madhe në Spanjë dhe një shembull i mrekullueshëm i arkitekturës maure, dhe për vite është e hapur vetëm për ritet fetare të katolikëve.

Pas vendimit të javës së kaluar të gjykatës turke për anulimin e vendimit të vitit 1934 sipas së cilës Xhamia Aja Sofia në Stamboll u kthye në muze, me çka u lejua që perla e Stambollit përsëri të kthehet në xhami, ashtu siç ka qenë me shekuj në historinë e saj, pasuan disa kritika nga qarqe të ndryshme jashtë vendit, por burime të shumta citojnë pikërisht Xhaminë e Madhe në Kordoba si një kundër argument.

Xhamia e Madhe e Kordobës në një kohë ishte madje xhamia më e madhe në botë, kurse në vitin 1236, pasi Kordoba u pushtua sërish nga forcat krishtere të mbretit Ferdinand III nga Kastila, vendi i adhurimit musliman u shndërrua në një kishë të krishterë, dhe nga shekulli i 16-të në një katedrale. Shumica e minareve në Xhaminë e Madhe u rrënuan dhe mbi to u vendosën kambanat.

Ky monument i rëndësishëm, i cili u përfshi në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 1984 dhe u shënua si Xhamia-Katedrale në Kordobë, ka statusin e një monumenti dhe përdoret si një vend turistik, dhe nga ana tjetër, në ditë të caktuara në pjesën e kishës është e hapur vetëm për ritet fetare katolike.

Edhe pse komuniteti musliman në Spanjë ka bërë herë pas here kërkesa për hapjen e Xhamisë së Madhe për të kryer ritet fetare muslimane, ata ende nuk kanë marrë asnjë përgjigje.

Sot ajo është katedralja kryesore e Arqipeshkvisë Spanjolle të Kordobës, pra në listën e vendeve të adhurimit të Vatikanit, në të cilën përgjegjës për ritet fetare janë dy priftërinj.

Për më tepër, Xhamia-Katedrale e tanishme në Kordobë, së bashku me Alhambra-n në Granadë, pallati i sundimtarëve të fundit muslimanë të Spanjës, maurët, është një nga destinacionet më të njohura turistike në atë vend.

Xhamia Alhambra, e ndërtuar në vitin 1308, u shndërrua në kishë në vitin 1492 kur zona u pushtua nga të krishterët dhe sot e kësaj dite përdoret vetëm për ceremonitë fetare katolike.

Poashtu edhe Xhamia Al Murabitun, e ndërtuar midis shekujve 8 dhe 10, dhe dikur një nga xhamitë më të vjetra në Granadë, u shkatërrua kryesisht në shekullin e 16-të, kurse në vendin e saj u ndërtua Kisha e Shën Jozefit. Minarja e xhamisë u shndërrua në një kullë me kambana. 

Në zonën ku ndodhet sot Katedralja Zonja jonë në Seville, e njohur si katedralja më e madhe në botë, janë mbetjet e xhamisë së dinastisë Almohad, e cila u hap në 1182 dhe u rrënua në 1433 pasi zona u pushtua nga të krishterët.

Xhamia Bab al Mardum, e ndërtuar në vitin 999 në qytetin Toledo, u shndërrua në kishë në vitin 1085. Aktualisht përdoret si një monument i hapur për vizita turistike.

Xhamia Tornerias, e ndërtuar në shekullin XI në të njëjtin qytet, përdoret sot si Fondacion për Promovimin e Artizanateve.

Në Spanjë, ka shumë shembuj të tillë dhe të ngjashëm ku xhamitë e dikurshme ose simbolet islame përdoren aktualisht për qëllime të ndryshme.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Të tjera detaje dalin nga ngjarja makabre që ndodhi dje në fshatin Buçimas të Pogradecit

Të tjera detaje dalin nga ngjarja makabre që ndodhi dje në fshatin Buçimas të Pogradecit, ku 44-vjeçari Olsi Çekiçi vrau në mënyrë...

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...