Xhamia e Re në Llazicë hap dyert për besimtarët, BIK cakton hoxhë Besmir Foniqi si imam!

Mos i humb

I bllokohen 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë/ Po tentonte t’ia transferonte vëllait jashtë vendit

Është vendosur sekuestro preventive për një llogari banke në shumën 400 mijë dollarë. Në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës...

Iran, rritet në 7.734 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Iran, 57 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...

Iran, nga COVID-19 deri tani kanë vdekur 7.508 persona

Irani sot konfirmoi 57 raste të vdekjes si pasojë e COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, me çka numri i përgjithshëm është...

Shkodër: Mbytet në liqen peshkatari 65-vjeçar

Një peshkatar rreth 65 vjeç është mbytur në liqenin e Shkodrës. Shtetasi me inicialet S.S doli për peshkim dhe...

Ditën më të mirë të javës është dita e Xhuma.

Për këtë arsye Bashkësia Isame e Kosovës ka vendosur që Xhamia e Re e fshatit Llazicë në Komunën e Malishevës pas përfundimit të ndërtimit të saj të hap dyert për besimtarët muslimanë të këtij fshati në datën 10 janar, shkruan Rtv Islam.

Sipas informacioneve për besimtarët BIK ka caktuar edhe një imam të rregullt me kohë të plotë i cili është hoxhë Besmir Foniqi.

Rtv Islam ka mësuar se hoxha do të rikthehet në fshatin e tij tashmë si imam pasi ka shërbyer në një tjetër xhami, pjesë e BIK.

Ai që e ka bërë të ditur këtë lajm ka qenë vetë hoxha Besmir Foniqi, i cili njëpërmjet një postimi në facebook ka njoftuar se ai ishte përzgjedhur nga BIK për të shërbyer si imam në Xhaminë e re në Llozicë ndërsa ka falenderuar xhematin e tij duke thënë se ishte kënaqësi dhe privilegj që ju kishte shërbyer dhe gjithçka tjetër që kishte përjetuar pranë tyre.

Statusi i hoxhë Besmir Foniqi:

“Të respektuar dhe shumë të nderuar banorë të fshatit Temeqinë.
Në mbledhjen e mbajtur nga Kryesia e Bashkësisë Islame është marrë vendim që me datë 10.01.2020 të transferohem si imam në fshatin tim Llozicë.
Krahas përgjegjësisë, ishte nderë dhe privilegj që t’ju shërbej si imam për më shumë se dy vite.
Afërsinë, bujarinë dhe vëllazërinë që e gjeta tek ju dhe që ma ofruat nuk do ta harroj asnjëherë dhe ju falënderoj për çdo gjë.
Jam i vetëdijshëm për lëshimet dhe gabimet që eventualisht kam mundur ti kem andaj kërkoj falje nga Allahu dhe ju kërkoj ndjesë juve.
Aty ku ia kam qëlluar ka qenë nga mëshira e Allahut, aty ku kam gabuar ka qenë si pasojë e paditurisë sime. Me respekt: Besmir Foniqi”./Rtv Islam

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicër: Prej sot lejohen tubimet me deri 30 persona

Në fundjavën e Rrëshajëve, pra, duke filluar nga sot, rregulli që ndalonte grumbullimin e më shumë se 5 personave, do t`i takojë...

Hajdari: Të punojmë pa pushim, të mos e mbyllim mbledhjen derisa të arrihet kompromisi

“Duke qenë se na ndajnë vetëm 24 orë nga mbarimi i afatit që kemi vendosur për të përfunduar reformën zgjedhore dhe ende...

VV nis peticion për zgjedhje të reja, paralajmëron veprime në seancën e votimit të qeverisë

Vetëvendosje ka mbajtur sot një konferencë për media, ku kanë bërë të ditur hapat e ardhshëm që do të ndërmarrin pas verdiktit...

Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit të Opozitës së Bashkuar, i cili garanton votën e lirë, eviton mbushjen e kutive të votimit si...

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit u regjistruan pesë raste të vdekjes nga virusi, me çka numri i...