Zbulimi në Egjipt: Si u gjet vegla që ndërtoi një nga Shtatë Mrekullitë e Botës (foto)

Mos i humb

Meta vlerëson Rilindasin Koto Hoxhi: Kemi nevojë më shumë se kurrë për burra dhe gra atdhetarë dhe të përgjegjshëm për fatet e vendit

Presidenti i Republikës, Meta vlerësoi Rilindasin e shquar, Koto Hoxhi (pas vdekjes) me Dekoratën “Nderi i Kombit”, me motivacionin “Për kontributin e...

OBSH: Covid po ndryshon, por mutacionet nuk tregojnë se ai është zbutur

Maria Van Kerkhove, drejtuese e grupit teknik Covid të Organizatës Botërore të Shëndetit ka deklaruar se "Koronavirusi po ndryshon, por mutacionet nuk...

Presidenti Bolsonaro heq ligjin që detyron mbajtjen e maskës, teksa Brazili regjistron mbi 1.5 milion infeksione Covid

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro, cili e konsideron koronavirusin asgjë më shumë se një "grip normal", ka hequr ligjin për përdorimin e...

Të pezmatuar, mjekët rusë ngrenë dyshime mbi shifrat zyrtare të Covid-19

Presidenti rus Vladimir Putin i ka krahasuar mjekët rusë me ushtarët heroikë të Ushtrisë së Kuqe që luftuan nazistët gjatë Luftës së...

Piramida e Madhe e Gizës është më e vjetra dhe më kryesorja e tri piramidave të kompleksit në Giza të Egjiptit, dhe konsiderohet si një nga Shtatë mrekullitë e Botës së Lashtë.

Në vitet e fundit kemi filluar të kuptojmë më shumë rreth asaj se si është ndërtuar, me zbulimin e “rrotave më të vjetra të përdorura ndonjëherë” që shpjegojnë edhe faktin pse anijet ishin vendosur në bazat e piramidës.

Megjithatë, falë një zbulimi në qytetin Wadi al-Jarf, historianët janë në gjendje të kuptojnë më shumë se si ky qytetërim i lashtë, që jetonte rreth vitit 2500 p.e.r, arriti të transportojë dhe të krijojë një strukturë me më shumë se gjashtë milionë tonë gurë e blloqe.

Arkeologu Pierre Tallet dhe ekipi i tij zbuluan një vegël të vogël që besojnë se ishte përdorur nga punëtorët egjiptianë më shumë se 4.500 vjet më parë për të formuar blloqet e gurit.

The team uncovered a tool in the chamberAfter cleaning it up, they believe it was used to craft pyramid rocks

Ai tha se “punëtorët sapo kanë gjetur një mjet që duket se është ruajtur mirë brenda një prej galerive.

Tallet tha se ky mjet mund të ishte përdorur nga egjiptianët si thikë për t’i çarë në mes blloqet dhe gurët.

Shumica e historianëve besojnë se Piramida e Madhe e Gizës si strukturë kolosale është ndërtuar gjatë një periudhe 20 vjeçare nën sundimin e Faraonit Khufu, i cili u varros brenda saj gjithashtu. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...