Zbulohet një gjen, mungesa e të cilit mund të shkaktojë autizëm

Mos i humb

Tiranë : 7 të arrestuar, 3 procedohen për dhunë ndaj prindërve, drogë, armëmbajtje pa leje e të dehur në timon

Vijon puna nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë. Gjatë 24...

Eurostat : Rekord në kërkesat për azil dhe marrje nënshtetësi nga qytetarët e Kosovës .

Nga viti 2013 deri në vitin 2018, nga trojet shqiptare janë larguar 227 mijë persona, duke vendosur një rekord në krahasim me...

Zvicër: Punon në shtëpi, shefi detyrohet t’ia paguajë qiranë

Gjykata më e lartë e Zvicrës vendosi së fundi që një punonjës që ka kërkuar të punojë nga shtëpia, mund të kërkojë...

Prezantohen si policë, i marrin para menaxheres së një spitali në Prishtinë

Menaxherja e një spitali, ka raportuar se në banesën e saj kanë shkuar dy të panjohur dhe janë prezantuar si policë, të...

Shkencëtarët kinezë kanë zbuluar një gjen i cili rregullon funksionet e trurit, mungesa e të cilit mund të shkaktojë autizëm.

Sipas agjencisë së lajmeve Xinhua, shkencëtarët nga Akademia e Shkencave të Kinës, në eksperimentet e kryera tek minjtë kanë zbuluar se gjeni PAK2 dhe mungesa e enzimës treoninë kinaz PAK 2, e koduar nga ky gjen, mund të shkaktojë shfaqjen e autizmit.

Në eksperimentet në fjalë te minjtë është hequr gjeni PAK2. Në vëzhgimet e mëtejme është parë se mungesa e gjenit në fjalë ka shkaktuar anormalizimin e funksioneve nervore dhe shfaqjen e sjelljeve që kanë lidhje me autizmin.

Enzima treonin PAK2 e koduar nga gjeni PAK2 luan një rol kyç në ri-rregullimin e skeletit qelizor si dhe në rritjen dhe vdekjen e qelizës.

Në hulumtimet e mëparshme ishin zbuluar më shumë se 800 gjene që kanë lidhje me autizmin. Ende mbeten të paqarta ndikimet e gjeneve në fjalë në zhvillimin e autizmit.

Autizmi, i cili është një çrregullim kryesisht i trashëguar, tek njerëzit shkakton çrregullime mendore. Ndërveprimi social dhe vështirësitë në komunikim janë dy nga simptomat kryesore të kësaj sëmundjeje.

Hulumtimi është publikuar në një revistë ndërkombëtare të quajtur Cell Reports./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, numri i të shëruarve tejkalon shifrën 200.000

Autoritetet shëndetësore njoftuar se që nga fillimi i përhapjes së sëmundjes, në Rusi janë shëruar gjithsej 204.623 persona. Për...

Pakistani tejkalon Kinën në rastet e COVID-19

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Kina ka raportuar 82.933 raste dhe 4.638 vdekje që nga fillimi i shpërthimit dhjetorin e...

Turqia neutralizoi 78 terroristë në maj

Zëvendësministri i Brendshëm, Ismail Catakli gjatë konferencës mujore për media tha se terroristët e neutralizuar përfshijnë 4 terroristë nga lista e të...

Maqedonia e Veriut regjistron 2 viktima dhe 120 të infektuar nga Covid-19

Maqedonia e Veriut ka regjistruar shifra rekorde të personave të infektuar me koronavirus, që nga fillimi i pandemisë. Ditën e enjte janë...

Italia pret reciprocitet nga BE në rihapjen e kufijve

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij francez, Jean-Yves Le Drian, Di Maio tha se bashkëpunimi midis...