Zgjedhjet për delegatët e Kongresit në PS, Balla: Testojmë edhe votimin elektronik

Mos i humb

Dhunoi babanë, arrestohet 33-vjeçari në Vlorë

Vlorë- Policia e Vlorës ka vënë në pranga një 33-vjeçar për shkak se akuzohet për dhunë në familje. I arrestuari është B.I Banues në qytetin...

Turqi, arrestohet 180 anëtarë të dyshuar të FETO-s

Ankara Turqia ka arrestuar 180 anëtarë të dyshuar të organizatës terroriste FETO, grupit që qëndron pas grusht shtetit të dështuar të vitit 2016, (AA). Sipas burimeve...

Erdoğan dhe presidenti uzbek do të hapin Bibliotekën Kombëtare në Presidencën e Turqisë

Biblioteka Kombëtare në rezidencën presidenciale në Ankara do të hapet me një ceremoni nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe presidenti i Uzbekistanit,...

Në kërkim të unitetit politik para dialogut me Serbinë

Në kohën kur Kosova gjendet përballë sfidave të politikës së jashtme, përfshirë këtu edhe dialogun me Serbinë, për rifillimin e të cilit janë duke...

Në zgjedhjet e 16 nëntorit për delegatët e Kongresit të PS, kjo forcë politikë do të testojë edhe votimin elektronik. Ndërsa e konsideroi një moment të rëndësisëhm për PS, Balla apeloi të gjithë anëtarët e PS, që 16 nëntor të gjithë të marrin pjesë në votime, duke theksuar se do të votohet në 4 mënyra.

“Iu bëj një apel anëtarëve të PS, më 16 nëntor që në 8 të mëngjesit drejtohuni në qendrat e votimit, janë 362 qendra vetëm në Shqipëri do jenë edhe disa jashtë territorit, për të votuar për delegatët e kongresit të PS.

Në këto zgjedhje ne do aplikojmë për herë të parë të 4 format e mundshme të votimit, që aplikohet kudo në Botë: E para, ajo tradicionale me votimin klasik atë me fletë votimi.

E dyta, do të jetë një votim tërësisht  elektronik në një prej njësive të Tiranës. Do e testojmë votimin elektronik për të parë mënyrën se si implementohet dhe shpejtësinë për të nxjerrë rezultatin padyshim edhe fizibilitetin e një procesi të tillë a është i mundshëm për t’u testuar më pas në të gjithë territorin.

E treta votim online për një pjesë të anëtarësisë së PS

Dhe e katërta do të kemi edhe votim me postë për një pjesë që jetojnë jashtë territorit. Dhe kjo ëshë një risi e katërt e këtij porcesi votimi.

Duhet ta dimë, që suksesi i këtij procesi është dhe ka një rëndësi të vecantë për ecurinë e gjysmës së dytë të mandatit të dytë dhe është një prej gurëve të themelit për fitoren në qershor 2021.

PS ka nevojnë për një energjizim të ri e hapje me të madhë ndaj shoqërisë.Duhet të rinovojmë mandatet aty ku duhet e të bëjmë ndryshime ku është e nevojshme. nuk quhet e kryer puna jonë me organizimin e partisë, me zgjedhjet e 16 nëntorit. Duhet të thellojmë procesin e barazisë gjinore.” u shpreh Balla.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Rritet bilanci/ Shkon në 79 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, ndalohet hyrja dhe dalja në disa qytete

Italia ka dhënë alarmin për koronavirusin. Fqinjët janë vendi më i prekur në Europë, ku tashmë është rritur numri i të prekurve...

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...