Zimbabve, zv/presidenti largon nga puna 16.000 infermiere

Mos i humb

Hoti : Pa njohje reciproke, marrëveshja me Serbinë nuk mund të ketë sukses

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka marrë pjesë sot në Samitin e Parisit, i cili është organizuar përmes një video-konference, ku është...

Shoqatat prodhuese të energjisë së rinovueshme: Gati edhe për arbitrazh

Prodhuesit e energjisë, nga burimet ujore, kane paditur ne gjykate qeverine pasi ajo ka marë vendimin për të ulur çmimin me të...

Indi : Në 24 orët e fundit në Brazil shënohen 602 vdekje nga covid-19.

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Brazil janë shënuar 602 vdekje, ndërsa në Indi 425...

Në Xhamu dhe Kashmir muslimanëve u ndalohet të mblidhen, hindusëve u lejohet adhurimi

Në deklaratën nga administrata e Xhamu dhe Kashmirit thuhet se janë ndaluar të gjitha mbledhjet dhe aktivitetet sociale dhe fetare për shkak...

 

 

 

Qeveria e Zimbabve mbrëmë largoi nga puna të paktën 16,000 infermiere të cilat dolën në grevë për të kërkuar pagesën e pagave të papaguara.

Zëvendëspresidenti i Zimbabve, Constantino Chiwenga, deklaroi për median pro-qeveritare ZBC se vendet e lira do të plotësonte me infermieret e papunë.

Chiwenga solli vendimin për largimin e mijëra grevisteve në bazë të kompetencave që zëvendëspresidenti i Zimbabve ka në sektorin e shërbimeve publike të qeverisë.

Ai pretendon se qeveria e Zimbabve më parë i kishte dhënë Ministrisë së Shëndetësisë 17.1 milionë dollarë për shlyerjen e pagave të papaguara të stafit mjekësor duke plotësuar kështu kërkesat e tyre. Grevistet i akuzoi për sjellje të papërgjegjshme dhe se veprojnë me motive politike.

Chiwenga tha se autoritetet kanë filluar tashmë procesin e rekrutimit të personelit të ri mjekësor dhe nëse është nevoja do të kthehen në punë edhe ato infermiere që kanë dalë në pension.

Përfaqësuesi i sindikatës së stafit mjekësor, Enock Dongo, tha se lajmin për largimin e ka mësuar nga mediat dhe se i konsideron të pavlefshme, sepse askush zyrtarisht nuk i ka njoftuar.

Paga mesatare e infermierëve në Zimbabve është 284 dollarë. Personeli mjekësor hyri në grevë duke kërkuar që qeveria të paguajë borxhet dhe të rrisë pagat.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Turqia neutralizon 8 terroristë të PKK-së në veri të Irakut

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se në kuadër të operacionit “Kthetra-Tigri” u neutralizuan 8 pjesëtarë të organizatës terroriste të PKK-së në veri...

Liria e fesë në botë sërish e rëndësishme për BE-në

Respektimi i lirisë fetare është tregues i rëndësishëm për vlerësimin e konsolidimit të demokracisë dhe vendimi i BE-së për të ngarkuarin e...

Çavuşoğlu: Jemi pranë vëllezërve tanë boshnjakë në 25-vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, lidhur me 25-vjetorin e gjenocidit të përjetuar në vitin 1995 në Srebrenicë në lindje të...

Zviceranët nuk i nënshtrohen më karantinës në Mbretërinë e Bashkuar

Ata që udhëtojnë nga Zvicra nuk do të duhet më të izolohen për dy javë kur të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar,...

Zaev: Nuk pranoj një shqiptar për kryeministër pa marrë parasysh çmimin

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në një intervistë për TV Telma në lidhje me vijat e kuqe të BDI-së për  kryeministrin shqiptar...