Zv/ministri i FSK-së Ramadani, po qëndron për vizitë zyrtare në Letoni

Mos i humb

Rusi, katër të vdekur nga rrëzimi i helikopterit

Të paktën katër persona kanë humbur jetën si pasojë e përplasjes në tokë të helikopterit ushtarak të llojit Mi-8 në rajonin Çukotka...

Kina, gati fluturimet charter me 8 vende, përfshirë Italinë e shkatërruar nga virusi

Në kohën kur bota ende nuk e ka marrë veten nga virusi vdekjeprurës i përhapur prej saj, Kina po kërkon zhbllokimin e...

Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme...

SpaceX shtyn fluturimin historik drejt hapësirës për shkak të motit të keq

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine konfirmoi në Twitter se lançimi është shtyrë për të shtunën, duke theksuar se "siguria e anëtarëve tanë...

Zv/ministri Ramadani, i shoqëruar nga komandanti i Forcës së Sigurisë, Rrahman Rama,është pritur në Riga të Letonisë nga Shefi i Mbrojtjes i Letonisë, në Ministrinë e Punëve të Jashtme, dhe në Qendrën Ekselence të NATO-s për Komunikim Strategjik.

Ramadani tha se me Shefin e Mbrojtjes së Letonisë, Gjenerallejtënant Leonids Kalnins kanë diskutuar për procesin e transicionit të FSK-së dhe thellimin e marrëdhënieve bilaterale mes dy vendeve.

Ky është postim i tij i plotë:

Sot në Riga të Letonisë jemi pritur nga Shefi i Mbrojtjes i Letonisë, Gjenerallejtënant Leonids Kalnins, në Ministrinë e Punëve të Jashtme nga Albert Sarkanis, drejtor i Departamentit Europian, si dhe kemi qëndruar në Qendrën Ekselente të NATO-s për Komunikim Strategjik.

Në takim me Shefin e Mbrojtjes së Letonisë, Gjenerallejtënant Leonids Kalnins, kemi diskutuar për procesin e transicionit të FSK-së dhe për thellimin e marrëdhënieve bilaterale midis Kosovës dhe Letonisë në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes.

Ndërsa, në Ministrinë e Punëve të Jashtme me Albert Sarkanis, drejtor i Departamentit Europian, kemi diskutuar mbi procesin e transicionit të FSK-së dhe planet e Kosovës për kontributin në sigurinë rajonale dhe globale.

Vizituam, po ashtu, Qendrën Ekselente të NATO-s për Komunikim Strategjik, në të cilën u diskutua për angazhimet e NATO-s në përballjen me kërcënimet hibride dhe luftën informative të Rusisë.

Nesër na presin takime tjera për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe në siguri dhe mbrojtje.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë: ​Hapja e kufijve ajror dhe tokësor, do të vendoset në javën e ardhshme

Shefi i kabinetit në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Ambientit, Alban Zogaj ka deklaruar se në javën e parë të qershorit do vendosin...

Organizata Botërore e Shëndetësisë dërgon 31 tonë ndihma në Jemen

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se ka pranuar 16 tonë ilaçe dhe furnizime mjekësore nga OBSH, sipas agjencisë së lajmeve SABA.

Brazil, 1.124 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Brazili konfirmoi 1.124 vdekje në 24 orët e kaluara nga koronavirusi i ri (COVID-19). Ministria e Shëndetësisë e vendit...

Rusia kundërshton vendimin e SHBA për t’u tërhequr nga OBSH

Maria Zakharova tha për agjencinë e lajmeve TASS se bota duhet të konsolidojë përpjekjet e saj për të luftuar pandeminë COVID-19.

SHBA, vazhdojnë protestat për të katërtën ditë për vdekjen e Floyd

Që nga e hëna kur Geroge Floyd vdiq pasi oficeri Derek Chauvin e shtriu për toke dhe ia vuri gjurin në qafë...