Zvicër : 1 në 4 raste të reja, të ardhur nga vendet “në rrezik”

Mos i humb

Një tërmet prej 5.5 ballë godet Indonezinë

Një tërmet me fuqi prej 5.5 ballë sipas Rihterit goditi provincën indoneziane Nusa Tenggara Lindore. Zyra nacionale për meteorologji,...

Zbuloni profesionet që paguhen më shumë në vend, specialistët e IT-së ngjiten në vend të tretë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të...

Gazment Koduzi: Spitali Covid 4 i mbyllur, ishte mashtrim i Edi Ramës

Eksperti i Shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi, ka qenë sot në ambientet e spitalit Covid 4, ambientet e ish-Universitetit Kristal të inauguruar...

Në kohë pandemie, qytetarët po përballen edhe me gripin sezonal

Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me...

Me 88 raste të reja të regjistruara të enjten, përhapja e koronavirusit “është stabilizuar pak”, tha zyrtari i lartë shëndetësor i vendit.

Stefan Küster, kreu i sëmundjeve infektive në Zyrën Federale për Shëndetin Publik (FOPH), tha në një konferencë për shtyp se ai ishte i lumtur që pa numrin e rasteve të reja që fundoseshin përsëri nën tre shifra. E Mërkura kishte parë 129 pozitive të regjistruara.

Megjithatë, shtoi ai, shkalla e riprodhimit – sa njerëz të tjerë që një person i sëmurë infekton – qëndron ende në 1.38. Mbetet objektivi për ta ulur këtë nën një, tha Küster.

Rastet e reja janë përhapur në të gjithë vendin, me kantonet më të mëdha që shënojnë rritje më të madhe, dhe shumica e transmetimeve po ndodhin në klube të natës dhe disko, por edhe në funeralet dhe vendet e punës, tha Küster.

Ai gjithashtu tha që një e katërta e rasteve të reja ishin njerëz që kishin vizituar vendet “në rrezik”, ku virusi është më i përhapur se në Zvicër.

Për të frenuar përhapjen e mëtejshme të rasteve të tilla, Küster tha që do të jepej më shumë informacion për njerëzit që vinin nga jashtë për nevojën e vetë-karantinës pas mbërritjes në Zvicër – por nuk do të kishte kontrolla sistematike në aeroporte ose vendkalime kufitare.

Javën e kaluar, Zvicra publikoi një listë të 29 vendeve “me rrezik të lartë”, nga të cilët udhëtarët duhet të shkojnë në karantinë për 10 ditë pas hyrjes në Zvicër. Sipas ligjit zviceran, kushdo që shkel rregulloret mund t’i nënshtrohet një gjobë deri në 10,000 CHF (10,668 dollarë).

Rreth 3,000 njerëz në vend janë aktualisht në karantinë. Autoritetet kantonale, të cilët gjithashtu kryejnë gjurmime të kontaktit për të gjurmuar zinxhirin e infeksioneve, kontrollojnë njerëzit me karantinë për të parë nëse ata po ndjekin rregullat.

Në konferencën për shtyp, Linda Nartey, mjekja kryesore në Kantonin e Bernit, tha që stafi i saj ishte përballur me disa “përvoja të pakëndshme” nga udhëtarët, siç nuk është respektimi i karantinës, ose duke u fyer gjatë kontrolleve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...