Zvicër: 15 miliardë franga shtesë për sigurimin e të papunëve

Mos i humb

Autoriteti amerikan: SHBA në ‘rënie të lirë’ prej infeksionit

Shefja e repartit të sëmundjeve infektive në Spitalin e Massachusetts-it, Dr. Rochelle Walensky është shprehur se ‘SHBA janë në rënie të lirë’...

Oficerët e policisë nën akuzë për korrupsionm ja si ndërtuan një skemë korrupsioni

Ardian B. është pronar i një dyqani të vogël në qytetin e Korçës, prej nga shet niseshte dhe pana për pastiçeritë si...

Iran, shënohen 142 viktima të reja nga COVID-19

Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, Sima Sadat Lari tha se në 24 orët e fundit në të gjithë vendin janë...

Gjykata turke i heq statusin muze, Shën Sofia e famshme në Stamboll do të kthehet në xhami

Një gjykatë turke ka anuluar statusin muze të Shën Sofisë në Stamboll, një vend kulturor me famë botërore, duke bërë të mundur...

Këshilli Federal i ka propozuar Parlamentit një 15 miliardë franga shtesë në funksion të sanimit të tejkalimit të dëmeve të shkaktuara nga koronavirusi. Pjesa më e madhe e saj është e dedikuar për fondin e sigurimit të të papunëve (ALV).

Komisioni i financave i Dhomës Nacionale të parlamentit ka miratuar kreditë pa asnjë votë kundër.

Ai ka miratuar njëzëri 14.2 miliardë franga për fondin ALV, bëjnë të ditur shërbimet e Parlamentit. Paratë kanë për qëllim të mbulojnë shpenzimet e shtesave të punës me kohë të shkurtër.

Në seancën e jashtëzakonshme, deputetët kishin miratuar tashmë 6 miliardë franga për fondin e sigurimit të papunësisë.

Këshilli Federal gjithashtu ka ngritur kufirin e borxhit të sigurimeve shoqërore me 8 miliardë franga.

Komisioni ka aprovuar një kredi prej 200 milionë frangash për Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC), kredi shtesë prej 50.5 milion CHF për ndihmë humanitare dhe 57 milionë franga për bashkëpunim shumëpalësh të zhvillimit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Çavuşoğlu: Kundërshtojmë komentet rreth Ajasofjes që intervenojnë në të drejtën e sovranitetit të Turqisë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, theksoi se kundërshtojnë fuqimisht komentet rreth vendimit për hapjen e Ajasofjes si xhami, që janë të...

Shtyhet mbledhja e Komisionit të Ligjeve/ Opozita tërhiqet nga pragu 5%! PS: Shumë i ulët 2%

Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit është shtyrë për në orën 18:00 për të diskutuar për projektligjin e opozitës parlamentare për...

Rama: Panoramë fantastike për udhëtarët! Balluku: Drejt restaurimit ura e Ali Pashës

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në inaugurimin e Bypass-it të Tepelenës 1.8 kilometra që lidh segmentet rrugore Levan- Tepelenë dhe Tepelenë-...

Fillojnë sot zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut është futur zyrtarisht në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të zgjasin 3 ditë. Sot, më...

Kush janë 4 të dënuarit në Tiranë e Kavajë që duhet të deklarojnë burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar katër personazhe të botës së krimit në Tiranë e Kavajë, të dënuar për trafikimm lëndësh narkotike...