Zvicër, Airbus-Boeing, OBT dritë jeshile për sanksionet amerikane kundër BE

Mos i humb

Gripi, epidemia po zbutet/ Më pak të prekur në spital me komplikacione

Ndonëse vijojmë të jemi në epidemik gripi, numri i rasteve të të prekurve nga infeksionet respiratore tanimë ka filluar të ulet. Ashtu sikurse duket edhe...

Afganistan, vriten 19 pjestarë të organizatës terroriste DEASH

Gjatë një operacioni në rajonet Kapisa dhe Kunar të Afganistanit janeë vrarë 19 pjestarë të organizatës terroriste DEASH, (AA).

Lavrov: “Plani i paqes” i SHBA-ve për Lindjen e Mesme favorizon Izraelin

Moskë Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov ka deklaruar se "Plani i paqes" i SHBA-ve për Lindjen e Mesme përmban lëshime të...

Qeveria në Tripoli pezullon bisedimet për paqe në Libi

Qeveria e Libisë, e njohur ndërkombëtarisht, ka pezulluar bisedimet e ndërmjetësuara nga Kombet e Bashkuara për t’i dhënë fund luftës, pasi forcat e poziconuara...

Organizata Botërore e Tregtisë (OBT) i dha autorizimin e saj përfundimtar Uashingtonit për të vënë sanksione doganore kundër Bashkimit Europian, si kundërpërgjigje ndaj subvencioneve të dhëna kompanisë europiane të avionëve Airbus.

SHBA njoftoi se taksat e reja, që mund të synojnë një gamë të gjerë produktesh konsumi, si verërat franceze, mund të hyjnë në fuqi që ditën e premte.

Zyrtarët e BE-së u shprehën se duan një zgjidhje të negociueshme me SHBA-në, për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve tregtare aktuale.

Nëse këto bisedime dështojnë, BE, nga ana tjetër, mund të lejohet të vendosë sanksione doganore për produktet amerikane, nëse arrin të bindë gjykatësit e OBT-së vitin e ardhshëm, që prodhuesi amerikan i avionëve Boeing gjithashtu ka përfituar nga subvencione të paligjshme të qeverisë amerikane.

Beteja ligjore mes Airbus dhe Boeing para OBT nisi 15 vjet më parë, kur Uashingtoni shpalli të vjetëruar një marrëveshje të vitit 1992 mes SHBA-së dhe Europës, që rregullonte subvencionet në sektorin e aviacionit./ATSH

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...

Si të kuptoni nëse dikush ka hapur email-in që i keni dërguar

Për dallim nga mesazhet me tekst, të cilat vijnë me njoftimin kur lexohet mesazhi, të dish nëse një person ka lexuar apo...