Zvicër: Maska falas për përfituesit e ndihmave sociale

Mos i humb

Shqiptohen mbi 900 gjoba për mosrespektim të masave

Gjatë muajit korrik Kosova ka shënuar numër të madh të të infektuarve me COVID-19, po ashtu edhe numri i atyre që kanë...

Trafik droge, vrasje e prostitucion, OFL iu çon ultimatumet 7 të dënuarve: Deklaroni burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit vijon pa ndërprerë në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Kush është 52-vjeçari që u vetëvra në Komisariatin e Durrësit

Zbulohet identiteti i 52-vjeçarit, që vrau veten brenda Komisariatit të Durrësit. Në fund të jetës shtetasi Tonin Tuci, i shoqëruar për dhunë...

Gjeneva, e pasur dhe me kujdes të shkëlqyeshëm shëndetësor, si u bë kaq keq

Të hënën, më 3 gusht, numri i infeksioneve të reja për 100,000 banorë në Gjenevë kaloi shifrën 100, duke arritur në 103...

Maskat mbrojtëse, bartja e të cilave në transportin publik është bërë e detyrueshme që nga fillimi i javës, kanë çmimin e tyre që nuk mund të nënvlerësohet. Prandaj, Konferenca Zvicerane për Mirëqenie Sociale (Skos) u ka rekomandonuar qyteteve dhe komunave që t’ua sigurojnë ato falas përfituesve të ndihmave sociale.

Është e vërtetë se shumë persona që varen nga ndihmat sociale nuk udhëtojnë për në punë çdo ditë, por edhe ata kanë nevojë për transportin publik. Kjo ndodh për shembull kur marrin pjesë në masat e integrimit ose nëse fëmijët e tyre udhëtojnë në shkollë me transport publik dhe janë më të vjetër se dymbëdhjetë vjet.

Sipas Presidentit të Shoqatës së Kryetarëve të Komunave të Kantonit të  Cyrihut, Jörg Kündig, tashmë ka komuna në këtë kanton ku personat që jetojnë nga ndihmat sociale mund të marrin maska ​​mbrojtëse pa pagesë. Ndërsa komunat e tjera u paguajnë personave të prekur kontributin për maska, krahas shumës normale të ndihmës sociale.

Në qytetin e Cyrihut, përfituesit e ndihmave sociale marrin retroaktivisht shumën për blerjen e maskave, pasi ta tregojnë faturën për maskat e blera.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fundosja e varkës në Himarë, gjendet e mbytur gruaja

Është gjetur e mbytur gruaja, e cila kishte humbur në det teksa ishte në varkë së bashku me familjarët e saj në...

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...