Zvicër: Në ditën e parë, 95% e udhëtarëve në transportin publik, me maska

Mos i humb

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Putin: Ministria e Shëndetësisë e Rusisë ka regjistruar vaksinën e parë të koronavirusit në botë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka deklaruar se vaksina e parë në botë kundër koronavirusit të ri (COVID-19) është regjistruar në Rusi.

Konfirmohen 13 të infektuar me koronavirus në burgun e Zaharisë

Në burgun e Zaharisë në Krujë kanë rezultuar 13 të dënuar pozitiv me Covid-19. Ndërkaq, ende nuk dihet gjendja...

Në luftën kundër një vale të dytë të koronavirusit, Këshilli Federal javën e kaluar ka vendosur detyrimin për mbajtje të masksë në transportin publik.

Ata që nuk i përmbahen kësaj mund të nxirren nga treni, autobusi ose tramvaji.

Vendimi ka hyrë në fuqi nga sot, e hënë, 6 korrik.

Para se të bëhej e detyrueshme vendosja e maskës së detyrueshme, bartësit e saj në transportin publik ishin shumë të pakët.

Por kjo tani ka ndryshuar. Operatorët e transportit publik janë të kënaqur me pamjen e mëngjesit të parë të zbatimit të detyrimit për maska.

“Sipas reagimeve nga përfaqësuesit e shërbimit tonë të klientëve, detyrimi për  vënie të maskës po funksionon mirë në transportin publik”, ka thënë zëdhënësi i SBB Raffael Hirt për 20 minuten. Atmosfera në trena është e qetë.

SBB vlerëson shkallën e lartë të vënies së maskave

SBB supozon se shkalla e bartjes së maskave sot ka arritur në rreth 95 për qind. “Në raste individuale, stafi ynë ka këshilluar udhëtarët rreth detyrimit që del nga rregullorja e re”, ka thënë Hirt.

Shkalla e lartë e mbajtjes së maskave e shënuar në ditën e parë të vendimit tregon se klientët tanë janë tashmë të informuar mirë”. Por SBB ende nuk mund të thotë se sa persona janë dëbuar nga treni për faktin se nuk kishin maskë.

Ndërkohë që disiplina sa i përket mbajtjes së maskës vlerësohet e lartë, shtrohet pyetja e radhës: Sa udhëtarë kanë braktisur transportin publik dhe kanë kaluar në transportin privat (me makinë) për shkak të detyrimit për vënie të maskë? Pasi qe njoftuar vendimi i detyrimit për maskë, një numër udhëtarësh ishin shprehur se ata tani do të parapëlqenin më shumë makinën.

SBB thekson se është shumë herët për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje. “Numri i udhëtarëve është rritur gradualisht gjatë javëve të fundit”, ka thënë zëdhënësi Raffael Hirt.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Greqi- Turqi! Marina greke qëllon drejt jahtit turk, plagosen tre persona

Situata mes Greqisë dhe Turqisë duket se po tensionohet çdo ditë e më shumë! Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e...

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Presidenti jemenas vizitë në SHBA për kontrolle mjekësore

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi, sot do të largohet nga Rijadi për në SHBA për të bërë kontrolle mjekësore në Cleveland,...