Zvicër: Prej sot lejohen tubimet me deri 30 persona

Mos i humb

Basha me fermerët në Devoll: Bujqësia prioritet, subvencionet në bazë të prodhimit, taksa e naftës do hiqet

Fermerë te Devollit zhvilluan sot një takim me kreun e PD-së Lulzim Basha, të cilit i shprehën problematikat që hasin në shitjen...

Nuk gjen qetësi Rusia nga infeksioni Covid, regjistrohen rreth 7000 raste të reja në një ditë

Në Rusi në 24 orët e fundit u regjistruan 147 viktima nga infeksioni i koronavirusit. Autoritetet raportuan gjtihashtu se...

Si mundët të na lëndonit

https://youtu.be/soJspCxsKJs Titulli: Si mundët të na lëndonitTitulli i origjinalit: Bize Nasil KiydinizAutore: Emine ShenlikogluPërktheu: Fatmir SulajRedaktor: Bujar...

Mbi 10 milionë të prekur nga COVID-19 në të gjithë botën

Sipas faqes së internetit “Worldometer” e cila përpilon të dhënat lidhur me pandeminë si pasojë e COVID-19 kanë vdekur 508.429 persona ndërsa...

Në fundjavën e Rrëshajëve, pra, duke filluar nga sot, rregulli që ndalonte grumbullimin e më shumë se 5 personave, do t`i takojë të kaluarës. Nga e shtuna sërish është e lejuar të mblidhen bashkë deri në 30 veta në një vend, shkruajnë sot të gjitha mediat zvicerane.

Moti i bukur dhe liritë e reja sigurisht do të joshin mijëra jashtë. Dhe ata këtë mund ta bëjnë duke u grumbulluar në natyrë, për të bërë grill ose për të festuar jashtë, transmeton albinfo.ch. Mirëpo, edhe me këtë zbutje, nuk lejohet që ndejat ose festat me një numër kaq të madh të vazhdojnë në lokale hoteliere.

Atje, deri më 6 qershor vazhdon të vlejë rregulli për 4 persona në një tavolinë.

Sidoqoftë, zbutja që hyn në fuqi sot, mund të shkaktojë probleme në pikat e nxehta të lokaleve të natës në qytetet e mëdha.

Si do t`i zbatojë policia rregullat e relaksuara në praktikë? Stefan Blättler, kryetar i Konferencës së Drejtorëve të Policive Kantonale deklaron në një intervistë për gazetën “Bund” se kjo do të bëhet me “takt dhe ndjeshmëri”:

“Policia me siguri nuk do të numërojë njerëzit dhe as të shpërndajë gjoba kudo në hapësirën publike. Kjo do të ishte disproporcionale me gjendjen”, ka thënë ai.

Nëse mblidhen më shumë se sa lejohet, policia vazhdon të kërkojë bashkëbisedim, përcjell albinfo.ch. Ashtu si qeveria e shtetit, edhe policia apelon për më shumë përgjegjësi personale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....