Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Mos i humb

Drafti i opozitës për Kodin Zgjedhor, Gjiknuri e-mail Vasilit dhe Bylykbashit, kërkon mbledhje të Këshillit Politik të enjten

Përfaqësuesi i maxhorancës në Këshillin Politik Damian Gjiknuri, iu ka dërguar një e-mail anëtarëve të Këshillit Politik, si kundërpërgjigje për argumentet e...

Të dënuar për trafik droge, vjedhje e rrëmbim, OFL iu kërkon burimet e pasurisë 5 të dënuarve, 1 nga Tirana e 4 nga Berati

Operacioni Forca e Ligjit vijon pa ndërprerë në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Çavuşoğlu: Është shqetësuese që Pelosi është kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu sot kritikoi ashpër kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve, Nancy Pelosi rreth vërejtjeve të saj...

Raporti për mirëqënien në Shqipëri: Rritet me 27.8% grupi i personave me vlerë pasurore nga 10 mijë deri 100 mijë dollarë

Një raporti i publikuar nga Credit Suisse për Mirëqenien Globale ka nxjerrë të dhëna mjaft interesante për mirëqënien në vendin tonë në...

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në Bejrut që vrau më shumë se 150 njerëz.

Kontributi u dha si pjesë e një konference ndërkombëtare për dhurime.

Rreth 30 vende dhe organizata morën pjesë në samitin e mbledhjes së fondeve në internet, e cila u organizua nga Presidenti Francez Emmanuel Macron.

Zvicra u përfaqësua nga Manuel Bessler, kreu i Korpusit të Ndihmës Humanitare të Zvicrës, tha ministria e jashtme zvicerane për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA.

Paratë do të rrjedhin në Liban nën mbikëqyrjen e Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera për t’u shpenzuar për t’u kujdesur për njerëzit më të prekur rëndë.

Shpërthimi të martën gjithashtu plagosi rreth 6,000 njerëz dhe la 300,000 të pastrehë.

KB vlerëson se Libanit i duhen rreth 117 milionë dollarë (CHF107 milionë) në fonde ndihme. Shuma totale e mbledhur nga samiti i mbledhjes së fondeve të Dielën nuk është lëshuar ende.

Shpërthimi që është fajësuar në një dyqan të nitrat amoniumi në depo.

Shumë ndërtesa u shkatërruan ose u dëmtuan në një rreze të madhe, dhe dhjetëra njerëz janë ende të zhdukur.

Zvicra ka premtuar tashmë 50000 CHF në degën libaneze të Kryqit të Kuq dhe ka dërguar 20 specialistë në Bejrut.

Nuk ka raporte për viktima të tjera midis 1.500 shtetasve zviceranë që jetojnë në Liban, ose nga turistët zviceranë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...