Zvicra investigon kompaninë që spiunoi botën

Mos i humb

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

OFL zbret në Berat u kërkon deklarimin e pasurisë 3 të dënuarëve

Operacioni forca e ligjit ka zbarkuar sot në Berat e Kucovë, ku u ka dorëzuar formularin për deklarimin e pasurisë 3 personave....

KMLDNJ kërkon pezullimin e dialogut Kosovë-Serbi, ja arsyeja

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) thotë se Kosova duhet të pezullojë bisedimet me Serbinë.

Koreja e Veriut refuzon mundësinë për bisedime me SHBA-në

Agjencia zyrtare koreano-veriore e lajmeve (KCNA) njofton se kreu i Departamentit për çështjet me SHBA-në në Ministrinë e Jashtme të Koresë së...

Prokurori i përgjithshëm i Zvicrës ka filluar procedurat penale kundër Crypto, një kompani me bazë në Zug, e cila dyshohet se ishte përdorur me dekada nga Shtetet e Bashkuara dhe shërbimet e inteligjencës gjermane për të spiunuar mbi 100 vende.

Radioja publike zvicerane SRF njoftoi zhvillimin të mërkurën. Të premten e kaluar qeveria dha dritën e gjelbër për prokurorin e përgjithshëm për të hapur procedime penale, sipas raportit. Dyshimi se informacione të rreme ose jo të plota ishin siguruar në aplikacionet për eksport, kishin origjinën në Sekretariatin Shtetëror për Cështje Ekonomike (SECO), i cili paraqiti një padi penale kundër personave të panjohur në fund të shkurtit.

Për dekada të tëra, Crypto furnizoi qeveritë e huaja dhe forcat e armatosura me makineritë që kishin të meta, duke bërë të mundur kopjimin e mesazheve gjoja të sigurta. SECO thotë se kurrë nuk do të kishte lëshuar leje nëse do të kishte qenë në dijeni të qëllimit.

Afera Crypto u bë e njohur në media në Gjermani, Zvicër e SHBA. Monitoruesi i Parlamentit zviceran i ngarkuar me mbikëqyrjen e veprimtarive të shërbimeve të sigurisë dhe spiunazhit po kryen hetimin e vet për të sqaruar detaje të tjera

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

PD : S’jemi kundër diskutimit për sistemin.

PD ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Edi Rama i cili ftoi për një tryezë tre palëshe sa i takon arritjes...

Google Maps do të paralajmërojë për semaforët në të ardhmen

Shërbimi i hartës po teston një funksion që mund të përdoret për të shfaqur dhe shmangur semaforët në një rrugë.

Më shumë se 1.7 milion të prekur dhe rreth 68 mijë viktima nga infeksioni Covid në Brazil

Ende nuk ka asnjë shenjë të zbritjes së kurbës së koronavirusit në Brazil, ku Presidenti i Republikës, Jair Bolsonaro, gjithashtu u infektua...

Kosovë : Instituti Kombëtar kërkon nga qytetarët të respektojnë masat kundër Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, edhe njëherë ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat e reja të vendosura në Qeveria e...

Kryevirologu amerikan: Covid është bërë më i fortë, pandemia në fillimet e saj

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci ka deklaruar se ‘Koronavirusi është bërë më i fortë’ dhe se ne ‘do të duhet të jetojmë me...