Zvicra kërkon punëtorë, ja profesionet ku pritet të punësohen 17 mijë të huaj

Mos i humb

Në Meksikë gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 447 raste të vdekje nga Covid-19

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë numri i të vdekurve si pasojë e infektimit me koronavirus është rritur në 9.044.

Pas luftës, krimeve dhe burgut, në fushatë për të hyrë në kuvend

Ashtu si në mbledhjet e tanishme të Kuvendit të Serbisë, pas zgjedhjeve të ardhshme, individë të dënuar për krime lufte të kërkuar...

Aksioni i IKMT në Vlorë 40 milion lekë gjobë për dy subjekte

Vijon operacioni për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve mjedisore. Policia dhe IKMT kanë zhvilluar një aksion në Vlorë...

Koreja e Jugut bën hap pas, rimbyll 200 shkolla pas shtimit të rasteve me koronavirus

Pas rihapjes, Koreja e Jugut ka planifikuar dhe një rimbyllje prej koronavirusit. Bëhet fjalë për 200 shkolla në kryeqytetin Seul për shkak...

Në kohën e dixhitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikacionit.

Dhe situata ka gjasa të përkeqësohet në vitet e ardhshme. Për shkak se industria nuk është vetëm në rritje, por shumë prej tyre gjithashtu dalin në pension.

Industria e Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (ICT) po rritet. Që nga viti 2010, numri i njerëzve që punojnë në këtë industri është rritur me gati 30 për qind të rreth 200.000 njerëzve, dhe në tetë vjet ndoshta do të punojnë rreth 236,000 njerëz në profesione të tilla, siç thonë ata në një studim të publikuar enjten, raporton “albinfo.ch”.

ICT ka vlerësuar se deri në vitin 2026, vendet vakante aktuale duhet të plotësohen pjesërisht për shkak të largimit të mbi 51 mijë ekspertëve. Së bashku me rreth 37,000 njerëz për shkak të kërkesës në rritje, kjo rezulton me një total të përgjithshëm me 88’500 profesionistë të rinj.

Kjo kërkesë mund të mbulohet pjesërisht nga diplomuarit e rinj (31,500) dhe nga emigracioni (16,700). Prandaj mbi 40.000 punëtorë shtesë të kualifikuar duhet të jenë të trajnuar, bën thirrje organizata e ekspertëve të IT-së./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Italia pret reciprocitet nga BE në rihapjen e kufijve

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij francez, Jean-Yves Le Drian, Di Maio tha se bashkëpunimi midis...

Bill Gates: Vaksina kundër Covid të shpërndahet në bazë globale

Miliarderi amerikan, Bill Gates ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në bazë...

Erdoğan takohet me kryeministrin e Libisë, Sarraj

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan takoi kryeministrin e Libisë, Fayez al-Sarraj. Takimi që...

Covid-Kina e gatshme të punojë me Gjermaninë dhe BE për të mbështetur OBSH

Gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel për të katërtën herë që nga shpërthimi i pandemisë,...

Lidhje të paligjshme të energjisë në banesën e tij dhe të vëllait, arrestohet elektricisti në Tepelenë

MEMALIAJ – Një person ka rënë në prangat e policisë për shkak se akuzohet se ka kryer lidhje të paligjshme të energjisë...