Zvicra zë vendin e parë më inovativ në kontinentin evropian

Mos i humb

Përhapet salmonela përmes qepëve në 43 shtete, sëmuren qindra njerëz

Një shpërthim i salmonelës i shkaktuar nga qepët po zgjerohet dhe ka infektuar më shumë se 640 njerëz nga 43 shtete. Të...

Policia arreston 38 vjeçarin në Përmet

Një 38-vjeçar ka rënë në pranga në Përmet pasi shpërndante lëndë narkotike. Bazuar në informacionet e marra në rrugë...

Tre “të fortëve” në Fier i sekuestrohen 200 mijë euro makina e apartamente

Policia e Fierit konfiskon katër apartamente dhe 1 automjet me vlerë tregu 200 mijë euro, që dyshohet se janë përfituar nga veprimtaria...

Qytetarët presin të bëjnë tamponin për të kaluar në Greqi, pezullohet puna prej intensitetit

Radhë të gjata janë krijuar në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës, ku qytetarët presin realizimin e tamponëve për të kaluar në...

Sistemet tërheqëse të kërkimit, burimet njerëzore dhe investimet e forta, janë përmasat më të forta të inovacionit, që për këto Zvicra zë vendin e parë.

Së fundmi, Komisioni Evropian lëshoi ​​tabelën e rezultateve evropiane të inovacionit 2020. Sipas renditjes, Zvicra vazhdon të jetë vendi më inovativ i kontinentit të Evropës.

Tabela e Vlerësimit Vjetor Evropian për Inovacionin ofron një vlerësim krahasues të punës kërkimore dhe inovacionit të shteteve anëtare të BE-së dhe vendeve të treta të zgjedhura. Zvicra po drejton përsëri renditjen e ndjekur nga Suedia, Finlanda, Danimarka, Holanda dhe Luksemburgu. Duhet theksuar se hendeku për Suedinë mbeti i qëndrueshëm në krahasim me vitin e kaluar.

Sistemet tërheqëse të kërkimit, burimet njerëzore dhe investimet e firmave janë dimensionet më të forta të inovacionit. Zvicra shënon veçanërisht mirë në bashkëpublikimet publiko-private, studentë të doktoraturave të huaja, të mësuarit gjatë gjithë jetës dhe bashëbotimet shkencore ndërkombëtare. Zvicra shënon gjithashtu mjaft mirë përsa i përket Venture Capital. Ky tregues u përmirësua qartë gjatë vitit të kaluar.

Sidoqoftë, renditja e mirë nuk nënkupton që nuk ka dobësi fare. Tabela e rezultateve tregon, për shembull, se ka relativisht pak punonjës në ndërmarrje me zhvillim të shpejtë në Zvicër dhe se ka hapësirë ​​për përmirësime në lidhje me eksportet e shërbimeve me inteligjencë dhe NVM-të inovative që bashkëpunojnë me të tjerët.

Zvicra tregon ndryshimin më të lartë pozitiv ndaj BE-së në ndërmarrjet më të mëdha të shpenzimeve të R&D, PBB-së për frymë dhe hyrjet neto të IHD-ve, dhe ndryshimi më i madh negativ në lindjet e ndërmarrjeve, pjesa e punësimit në prodhim dhe ndryshimi mesatar vjetor në PBB.

Mjeti interaktiv evropian i rezultateve të inovacionit lejon krahasime me porosi të pikëve të performancës. Vizualizoni profilet e vendit, krahasoni pikat e forta, dobësitë dhe tendencat dhe provoni lidhjet midis treguesve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Presidenti jemenas vizitë në SHBA për kontrolle mjekësore

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi, sot do të largohet nga Rijadi për në SHBA për të bërë kontrolle mjekësore në Cleveland,...

Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve

Mbretëria e Bashkuar edhe zyrtarisht po përballet me recesion për herë të parë në 11 vjet për shkak të pandemisë me koronavirus.

Shqipëri : Janë regjistruar 141 raste të reja me covid-19 dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit.

Janë 141 raste të reja me COVID-19 dhe 3 pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Kështu bëri të ditur...