Zyrtare: Këto janë 15 shtetet që marrin dritën e gjelbër për udhtime drejt BE-së

Mos i humb

Dialogu me mikun ateist

https://youtu.be/NtaJ5ekCscI Titulli: Dialogu me mikun ateistAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes: Nexhat Ibrahimi, Miftar Ajdini, Muhidin AhmetiRedaktor: Bujar VërbovciRedaktor...

Turqia neutralizon 2 terroristë të PKK/YPG-së në veri të Sirisë

Dy pjesëtarë të organizatës terroriste PKK/YPG janë neutralizuar në veri të Sirisë përmes një operacioni të komandove turke, njoftoi Ministria e Mbrojtjes...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Mbi 11 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën

Gjithsej 11.001.023 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqes së internetit "Worldometer", e cila përpilon të dhënat...

Një burim diplomatik i BE-së, për Euronews ka konfirmuar se drafti i listës së 15 vendeve  që u raportuan të hënën ka vota të mjaftueshme për të kaluar.

Lista tashmë ka ngjallur polemika pasi burimet zbuluan se Shtetet e Bashkuara – vendi i prekur më keq në të gjithë botën nga COVID-19 me më shumë se 2.6 milionë raste, nuk është në listën e vendeve të aprovuara.

Kina është në listë por vetëm atëherë nëse qytetarët e BE-së lejohen të udhëtojnë atje.

Lista e fundit e vendeve për të cilat do të hapen kufijtë e Evropës nuk përfshin Brazilin, Sh.B.A dhe Rusinë.

BE tha që lista ishte vendosur bazuar në numrin e rasteve të reja COVID-19 gjatë 14 ditëve të fundit, tendencën e përgjithshme të rasteve të COVID-19 dhe trajtimin e qeverisë për të dalë nga  kriza.

Të enjten, mediat raportuan se një listë  prej 54 vendeve ishte diskutuar nga anëtarët e BE, por lista përfundimtare përmban 15 shtete.

Lista e plotë e vendeve, shtetasve të të cilëve do të lejohen të hyjnë në Evropë është si vijon:

Algjeria

Australia

Kanada

Gjeorgjia

Japonia

Mali i Zi

Maroku

Zelanda e Re

Rwanda

Serbia

Korea e Jugut

Tajlandë

Tunizi

Uruguai

“Banorët e Andorrës, Monakos, San Marino dhe Vatikanit duhet të konsiderohen si banorë të BE-së për qëllimin e kësaj rekomandimi,” tha Këshilli i BE në një deklaratë.

Burime diplomatike i thanë Euronews javën e kaluar se kishte mosmarrëveshje midis kombeve në lidhje me kriteret që do të përdorën  për këtë vendim, pasi që me disa vende normat e rasteve me COVID, nuk duken të besueshme.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

PD : S’jemi kundër diskutimit për sistemin.

PD ka reaguar lidhur me deklaratën e kryeministrit Edi Rama i cili ftoi për një tryezë tre palëshe sa i takon arritjes...

Google Maps do të paralajmërojë për semaforët në të ardhmen

Shërbimi i hartës po teston një funksion që mund të përdoret për të shfaqur dhe shmangur semaforët në një rrugë.

Më shumë se 1.7 milion të prekur dhe rreth 68 mijë viktima nga infeksioni Covid në Brazil

Ende nuk ka asnjë shenjë të zbritjes së kurbës së koronavirusit në Brazil, ku Presidenti i Republikës, Jair Bolsonaro, gjithashtu u infektua...

Kosovë : Instituti Kombëtar kërkon nga qytetarët të respektojnë masat kundër Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, edhe njëherë ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat e reja të vendosura në Qeveria e...

Kryevirologu amerikan: Covid është bërë më i fortë, pandemia në fillimet e saj

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci ka deklaruar se ‘Koronavirusi është bërë më i fortë’ dhe se ne ‘do të duhet të jetojmë me...