​Këto janë simptomat e sëmundjes që shkakton gishtërinjtë e bardhë ose të kaltër

Mos i humb

Ndërtimi i Unazës së Re/ IKMT prish 20 objekte në Lotin e III

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit prej mëngjesit të sotëm ka nisur prishjen e 20 objekteve në gjurmën e Unazës së Madhe,...

Ambasada Amerikane përgëzon Shqipërinë për miratimin e rregullores së re për sigurinë kibernetike në sektorin e energjisë: Vendi i parë në Evropën Juglindore që...

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi denoncon se në shkollën ‘’Emin Duraku’’ në Tiranë janë aktualisht 8 mësues të infektuar dhe 20 të...

“Kandidatët për Kushtetuesen u publikuan”, ambasadorja e SHBA: KED të veprojë shpejt, gjykata të ngrihet deri në fund të vitit

Përmes një statusi në Twitter, ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim mbetet vigjilente sa i përket plotësimit të vakancave në sistemin e drejtësisë.

Sateliti vrojtues që ndihmon luftën kundër ngrohjes globale

Një satelit vrojtues i tokës pritet të niset drejt hapësirës nga Kalifornia muajin që vjen. Sateliti që është prodhim evropian do të...

Mbulimi i gishtërinjve, këmbëve dhe fytyrës me veshjen e duhur të dimrit mund të ndihmojë në parandalimin e gjendjes.

Gjatë dimrave ekstremë, disa nga gishtat ose këmbët tona shihen se zhvillojnë zbehje ekstreme. Megjithëse shumë prej nesh e injorojnë këtë gjendje, është e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje të madhe pasi mund të jetë për shkak të sëmundjes së Raynaud.

Kjo gjendje e rrallë, që zakonisht shkaktohet nga temperaturat e ulëta, shkaktohet për shkak të ngushtimit të enëve të gjakut, sipas Klinikës Mayo. Mund të shkaktohet gjithashtu për shkak të faktorëve të stresit. Sëmundja kufizon rrjedhën e gjakut në disa pjesë të trupit, duke shkaktuar ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje. Zakonisht, është vërejtur që enët e gjakut të prekura janë në gishta dhe në gishtërinj. Më vonë, ato ndikojnë në pjesët e trupit si buzët dhe hundën. Sidoqoftë, shkaku i saktë i gjendjes nuk dihet.Ekzistojnë faza të sëmundjes, fillore dhe sekondare. Faza kryesore nuk duhet të ketë frikë pasi gjendja zgjidhet pa shkuar te mjeku. Sidoqoftë, gjendja dytësore është e rëndë dhe është e lidhur me një sëmundje themelore.

Sipas Klinikës Mayo, kushtet dytësore zakonisht shihen pas moshës 40-vjeç. Sindroma e tunelit Carpal të kyçit të dorës, pirja e duhanit, sëmundja e indit lidhës, sëmundja e arterieve janë disa nga shkaqet që mund të çojnë në kufizimin sekondar të rrjedhës së gjakut në trup.Një rast i rëndë i Raynaud sekondar mund të dëmtojë indet në zona me qarkullim të kufizuar të gjakut. Nëse një arterie është bllokuar plotësisht, ajo mund të shkaktojë edhe plagë. Këto zakonisht janë të vështira për t’u trajtuar. Në skenarët më të këqij, nëse gjendja lihet e pa trajtuar, mund të kërkojë amputim të pjesës së prekur.Temperatura e mjedisit tuaj është gjithashtu një faktor thelbësor. Sipas hulumtimeve, ata që jetojnë në vende më të ftohta janë më të ndjeshëm ndaj gjendjes sesa ata që jetojnë në vende më të ngrohta. Historia familjare është një faktor tjetër.

Nëse ndonjë anëtar i familjes së shkallës së parë si një prind ose vëlla ose motër ka këtë gjendje, ju jeni të prirë ta zhvilloni atë gjithashtu. Kjo gjendje zakonisht vërehet më shumë te gratë në krahasim me burrat. Simptomat e sëmundjes primare Raynaud zakonisht vërehen te moshat 15 deri 30-vjeç.Është jetike që pacientët të konsultohen me një mjek për të kuptuar rrezikun e sëmundjes. Sidoqoftë, mund të merrni edhe masa paraprake për të zvogëluar intensitetin e gjendjes. Veshja e rrobave të përshtatshme të leshta për të mbrojtur gishtat, këmbët dhe fytyrën tuaj gjatë dimrave të ashpër dhe duke punuar në nivele të reduktuara të stresit mund të ndihmojë në parandalimin e gjendjes.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.

Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar...