​NASA dështon? Grimcat e vlefshme të asteroidit Bennu rrjedhin në hapësirë nga sonda OSIRIS-REx

Mos i humb

Vrasja e shkencëtarit të njohur/ Televizioni iranian: Arma e përdorur në krim është prodhuar në Izrael

Një media iraniane e quajtur Press Tv, e cila transmeton në gjuhën angleze, ka raportuar të hënën se arma e përdorur në...

Shifrat e Covid 19/ Tetë humbje jete dhe 644 raste të reja në 24 orët e fundit

Krahasuar me një ditë më parë numri i viktimave të Covid 19 sot është ulur, po ashtu edhe rastet e reja, por...

Mënyrat e duhura për kurimin e refluksit të stomakut pa ilaçe

Dhimbjet dhe djegiet e stomakut shpesh janë pasoja të një sëmundje të fshehur të stomakut. Quhet acidi refluks dhe është shumë i...

Japonia lëshon në hapësirë satelitët për komunikim me shpejtësi të lartë

Japonia me anë të raketës H2A ka lançuar në hapësirë dy satelitë komunikimi që do të mundësojnë komunikim me shpejtësi të lartë.

Studiuesit në kontrollin tokësor të NASA-s tani po përpiqen shumë që të ruajnë mostrën e çmuar nga asteroidi Bennu sa më shpejt që të jetë e mundur.

Më 20 tetor, anija kozmike e NASA-s OSIRIS-REx aterroi në asteroidin Bennu, prej nga mori material nga sipërfaqja e tij për studime në Tokë.

Sidoqoftë, sipas azhurnimeve më të fundit, disa nga materialet e mbledhura duken se po rrjedhin në hapësirë dhe lajmi është konfirmuar nga Dante Lauretta, hetuesi kryesor OSIRIS-REx në Universitetin e Arizonës në Tucson.

“Shqetësimi i madh tani është që grimcat po ikin sepse ne jemi pothuajse një viktimë e suksesit tonë. Grimcat po shpërndahen në hapësirë. Ata nuk po lëvizin shpejt, por megjithatë, është material i vlefshëm shkencor,” tha Lauretta, gjatë një konference shtypi të organizuar nga NASA.

Ekipi hulumtues tani po përpiqet të vendosë mostrën sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që vetëm pak materiale të humbasin.

Sipas studiuesve, sonda kozmike vazhdimisht po humb 5 deri në 10 gramë të materialit nga asteroidi. Meqenëse shkalla e humbjes nuk është e qëndrueshme, ekipi i kontrollit në Tokë është ende i pasigurt për sasinë e saktë të regolitit që humbën.

Ndërsa nisi OSIRIS-REx, NASA kishte planifikuar të mbledhë të paktën 60 gramë pluhur nga sipërfaqja e asteroidit. Sidoqoftë, gjatë prekjes thelbësore, krahu robotik i misionit me sa duket mblodhi 400 gramë.

Ekipi pritet të kryejë një tjetër proces vlerësimi këtë fundjavë për të siguruar që koka e mostrës të vendoset sa më shpejt që të jetë e mundur për të mbrojtur kokrrat e vlefshme nga trupi hapësinor.

Muaj më parë, misioni OSIRIS-REx zbuloi se asteroidi Bennu është një trup hapësinor shumë aktiv. Studiuesit në NASA arritën te ky konkludim pasi zbuluan shtëllunga grimcash që nxirreshin nga sipërfaqja e tij.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rreziku i vetëvrasjeve të të prekurve me COVID lidhet me hidroksiklorinën

Përdorimi i klorinës apo hidroksikorinës, ilaçe të përdorur kundër covid 19 mbi të gjitha në fazat e para të emergjencës mund të...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Publikohet ekstrakti i tretë i listave, ja si mund ta verifikojë emrin gjithsecili

Ministria e Brendshme publikon sipas përcaktimeve ligjore, ekstraktin e tretë të listave zgjedhore për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25...