Anulimi i debatit të dytë presidencial, debati në televizione të ndryshme

Mos i humb

Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar...

“Asociacioni i Komunave me shumicë serbe”/ Reagon BE: Statuti i Bashkësisë të jetë pasqyrim i ligjeve të Kosovës

KOSOVË- Bashkimi Europian ka reaguar pas cështjes së Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë. Zëdhënës i shefit të diplomacisë së Bashkimit...

Francë, sulm me thikë pranë kishës së Notre-Dame në Nisë, tre të vdekur, një gruaje iu pre koka

Sulm me thike në zonën e kishës së Notre-Dame, në Nisë. Sipas të dhënave të para, të bëra me...

Çfarë Ndodh Nëse Hani Hudhër Me Stomak Bosh

Kur mendon për ushqimet që duhen ngrënë me stomak bosh, hudhra është e fundit që të vjen ndër mend.

Edhe pse debati i dytë televiziv mes dy kandidatëve për president në SHBA, u anulua pas infektimit të Presidentit Donald Trump me Covid-19 dhe debateve që e pasuan atë, kjo nuk i ka ndaluar të dy kandidatët që mbrëmjen e sotme të zhvillojnë një duel televiziv në distancë, Trump do të jetë në Miami në televizionin NBC ndërsa Biden në Filadelfia në ABC.

Pandemia COVID-19 dhe mënyra sesi administrata Trump e ka menaxhuar dhe po e menaxhon situatën është edhe një nga çështjet kryesore të fushatës presidenciale. Ndërkohë që të dy kandidatët kanë mbajtur tubimet elektoral, në zonat të cilat konsiderohen kyçe për zgjedhjen e tyre në postin e kreut të Shtëpisë së Bardhë në 3 Nëntor.

Në takimin e  mbajtur në Iowa, presidenti amerikan nuk u ndal vetëm tek akuzat ndaj rivalit demokrat, por edhe tek situata shëndetësore e djali të tij Barron, ku sipas deklaratave të zonjës së parë dhe tanimë të presidentit edhe ai ishte infektuar me Covid-19. Kreu i Shtëpisë së Bardhë duke marrë shkas nga gjendja shëndetësorë e të birit bëri edhe njëherë thirrje se shkollat duhet të hapen  pavarësisht kundërshtive të mësuesve dhe prindërve.

Barron Trump e dini ishte me corona, me virusin kinez. Ai kishte virusin kinez për pak kohë. Mendoje se ai as nuk e kishte idenë se ishte infektuar, sepse ata janë të rinj dhe kanë imunitet të fortë. Tani është negativ, por ndodh. Njerëzit infektohen dhe më pas virusi ikën Ktheni fëmijët në shkolla”, tha presidenti.

 Kur kanë ngelur më pak se tre javë nga mbajtja e zgjedhjeve, kandidati demokrat  Joe Biden, në përpjekje për të siguruar mbështetjen e popullsisë myslimane u shpreh se nëse zgjidhej  president  do të shfuqizonte vendimin  e Trump për ndalimin e udhëtimeve.

“Administrata ime do të duket si Amerika. Amerikanët myslimanë që shërbejnë në çdo nivel. Në ditën e parë unë do t’i jap fund ndalimit jo-kushtetues të myslimanëve nga Trump”, tha Biden.

Sipas sondazheve të deritanishme Joe Biden , kryeson me pak pikë përqindje ndaj Trump i cili është në kërkim të një mandati të dytë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mbyllje e dytë e përgjithshme për Greqinë? Rekord infektimesh me Covid-19, ja cilat qytete hyjnë sot në karantinë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ne një mbledhje urgjente te kabinetit ka deklaruar se prej se premtes do te shpalle masa te reja...

Fier, arrestohet pas 12 vitesh 47 vjeçari i dënuar për shfrytëzim prostitucioni

Policia e Fierit kap dhe ndalon një shtetas të shpallur në kërkim për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni”, i dënuar me 4 vjet...

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen

Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por...

Kuvendi rrëzon me 96 vota dekretin e presidentit Meta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor të miratuar nga maxhoranca pa...

Haradinaj-Stublla uron popullin e Turqisë për Ditën e Republikës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, në emër të Republikës së Kosovës dhe popullit të saj, ka uruar popullin...