Familja

MOS E LAKMO DYNJANË, QË TË DOJË ALLAHU

HADITHI I TRIDHJETË E NJË عَنْ أَبِي الْعَبَّاسِ سَهْلِ بْنِ سَعْدٍ السَّاعِدِيّ t قَالَ: جَاءَ رَجُلٌ إلَى النَّبِيِّ ﷺ...

Ç’duhet bërë besimtari kur i lind fëmija?

Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve, paqja dhe mëshira e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamedin, mbi familjen e...

MEDITIME KURANORE – 161

1. Frika nga përfundimi i keq! Sehl Ibn Abdilah et Testurij, rahimehullah, thoshte; “Robërit e sinqertë të Allahut gjithnjë frikësohen nga përfundimi...

Kushdo që sheh ndonjë të keqe, le ta ndryshojë

HADITHI I TRIDHJETË E KATËRT عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيّ  قَالَ سَمِعْت رَسُولَ اللَّهِ ﷺ يَقُولُ: “مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَرًا...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...

Të duam për tjetrin atë që e duam për veten

Një adhurim i zemrës, e cila ndërton zemra të pastërta, një gjë që rregullon çdo problem, e zhvillon butësinë, e ngërthen lumturinë,...

Kur e keqja kthehet në traditë

Nga Abdullah ibn Mesudi (r.a) përcillet se ka thënë:“Si do të jetë halli juaj, kur një fitne t’iu jetë pështjellë si rrobë,...

Pesë porosi për durim gjatë sprovave.

Shkroi: Nura El Matrudi Përktheu: Dr. Amel Kurtishi I zgjodha disa këshilla dhe porosi me të...

Mos kini zili ndaj njëri – tjetrit.

HADITHI I TRIDHJETË E PESTË Mos kini zili ndaj njëri-tjetrit, mos e mashtroni njëri-tjetrin… عَنْ أَبِي...

ALLAHU ZULLUMQARIT IA SHPEJTON DËNIMIN NË DYNJA

Allahu zullumqarit ia shpejton dënimin prej në dunja ndërsa dënimi i ahiretit është edhe më i dhimbshëm Allahu në...

Të fundit

Reduktohen trenat e natës nga Austria për në Zvicër e Gjermani

Për shkak të infektimeve në rritje të koronavirusit dhe kufizimeve të udhëtimit, ÖBB (Österreiche Bundesbahnen) (Hekurudhat Federale të Austrisë) do të zvogëlojnë...

Mbyllje e dytë e përgjithshme për Greqinë? Rekord infektimesh me Covid-19, ja cilat qytete hyjnë sot në karantinë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ne një mbledhje urgjente te kabinetit ka deklaruar se prej se premtes do te shpalle masa te reja...

Fier, arrestohet pas 12 vitesh 47 vjeçari i dënuar për shfrytëzim prostitucioni

Policia e Fierit kap dhe ndalon një shtetas të shpallur në kërkim për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni”, i dënuar me 4 vjet...

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen

Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por...

Kuvendi rrëzon me 96 vota dekretin e presidentit Meta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor të miratuar nga maxhoranca pa...
- ISLAMSHOP.CH -